banner102
Adanaajans
Adanaajans
06 Haziran 2020 Cumartesi 14:58
Koronavirüs Sırasında Çalışan İşcilerin Stres Ve Kaygısını Nasıl Yönetiriz ?

Şimdi bir tehlikenin ortasındayız ve koronavirüsün etkisi dünyada ve ülkemizde de giderek daha fazla hissediliyor. Toplumla  ilgilenen biri olarak, bu gelişmekte olan olayların çalışanları nasıl etkilediğini düşünüyorum. Kısacası, bu felaket bir zamandır ve çalışanlar hem kişisel hem de profesyonel olarak muazzam bir stres altındadır. Birçoğu için, bu stres kuşkusuz sosyal uzaklığa girme ihtiyacı ile daha da artmaktadır, bu da insanları daha da yalıtılmış hissettirebilir. Öyleyse, yöneticiler işçilerin bu zor zamandan geçmelerine yardımcı olmak için ne yapabilir?

İlk olarak, belirsizliğin çalışanların stresine ve endişesine katkıda bulunduğu iyi bilinmektedir ve bunu büyük bir belirsizlik yaratmaktadır; gerçekten de, bu olayın ne kadar süreceği ve nihayetinde ne kadar yıkıcı olacağı belirsiz. Önceki araştırma şirketlerin çalışanlarla açık ve dürüst iletişim kurarak belirsizliğin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtebilir. Daha şeffaf ve en kötü senaryoları tartışarak, yöneticiler sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlar belirsiz durumlarla karşılaştıklarında ortaya çıkan artan dedikodu ve azalan bağlılık gibi diğer işlevsiz sonuçları da ortaya koyarlar. Ayrıca, bilgi paylaşımı genellikle güvenin bir göstergesi olarak görülür. Bu nedenle, daha açık olan yöneticilerin de daha güvenilir ve güvenilir olarak görülmesi olasıdır.

İkincisi, önemli bir araştırma dizisinde çalışanlar yüksek talep ve düşük kontrole sahip bağlamlarda çalışırken stresin daha büyük olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, iş yükleri, zaman baskısı ve yoğun konsantrasyonun düşük seviyelerde özerklik ve karar verme girdisi ile bir araya gelmesiyle özellikle streslidir. Aslında, yakın tarihli bir çalışma düşük kontrol ve yüksek talepleri olan işlerin sadece daha stresli değil, aynı zamanda çalışanların yaşam beklentilerini de kısaltabileceğini bulmuştur.Ne yazık ki, bu zararlı kombinasyon, sağlık hizmetlerinden müşteri hizmetlerine kadar çeşitli sektörlerde çalışanların karşılaştığı deneyimlerde açıkça görülmektedir. Yöneticiler bu salgın sırasında iş taleplerini daha az azaltabilmelerine rağmen, çalışanlarına daha fazla özerklik ve karar alma yetkisi vererek güçlerini güçlendirebilmeleri ve bunu yapmak anlamlı bir fark yaratabilmeleri gerekir. Aslında, aynı çalışmada, çalışanlara daha fazla kontrol verildiğinde, araştırmacılar yüksek iş taleplerinin aslında daha fazla yaşam beklentisi ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Üçüncü bir bakış açısı iş stres faktörlerine verilen tepkilerin genellikle bir algı meselesi olduğunu düşündürmektedir. Özellikle, çalışanlar stresli durumları bir meydan okuma olarak gördüklerinde, daha fazla performans sergileme eğilimindedirler; ancak, bu stres faktörleri hedeflerine ulaşmada bir engel veya engel gibi görüldüğünde, çalışanların motivesi ve performansı düşme eğilimindedir. Çalışanlar özellikle belirsiz hedefler, çelişen istekler, bürokrasi, örgütsel politikalar ve diğer zorluklarla engellenmiş gibi hissedebilirler. Meydan okumaya karşı-engelleme değerleme fikri, yöneticilerin çalışanlarının bu zor zamanı kendilerine büyümeleri, gelişmeleri ve başkalarına yardım etmeleri için bir fırsat olarak görmeleri konusunda yardımcı olmalarını önermektedir. Aynı zamanda yöneticiler, çalışanların görevlerini yerine getirmelerini zorlaştıran bürokratik baş ağrılarını ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Örneğin, bazı kuruluşlar çalışanların sürekli gözetim altındaymış gibi hissetmeden evden çalışmasını veya bunu yapmasını zorlaştıran kurallara sahiptir. Bu tür politikalar yalnızca çalışanların stresini artırır.

Koronavirüs burada ve yaşam tarzımızı bozuyor. İşlerini tutacak kadar şanslı olanların yeni çalışma yolları bulmaları gerekecektir. Bu zor dönemde yöneticilerin özellikle çalışanlarının stresine ve kaygılarına dikkat etmeleri gerekir. Daha açık ve dürüst iletişim sağlayarak, çalışanlarını güçlendirerek ve barikatları kaldırarak, yöneticiler bu stresli zamanı daha az ezici hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu eylemlerin ötesinde, yöneticiler fiziksel olarak olmasa bile sanal olarak çalışanları için hazır olmalıdır. Gerçekten de biliyoruz ki sosyal destek insanların stresle başa çıkmalarına yardımcı olabilir, bu nedenle sosyal uzaklığın, bu salgınla uğraşırken sosyal veya psikolojik izolasyondan daha fazla fiziksel ayrılma ile ilgili olması gerekir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.