Öne Çıkanlar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Sınav Giriş Belgesi Cumhurbaşkanı Erdoğan Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı 6 kamu personel alımı Başbakan Binali Yıldırım

Genel Kültür Sorunlarının Çözümü

Genel Kültür

            Genel kültür, genel bilgi olarak da adlandırabileceğimiz bir oluşumdur ve kimi zaman birbirinden farklı toplumlara özgü olan bilgilerin ön planda olması, kimi zaman bireylerin yaşadıkları toplumun güncel konularında işlenen durumların bilinmesi gibi oluşumları da içeren bir yapılanmadır. Genel kültür, genellikle toplumlarda öne çıkan ve tarihin akışına da yön vermiş olayların bilinmesi gereken şeyler olarak adlandırılabilir. Genel kültür, bildiğini yaşamaktır.

 Genel Kültür Sorunları Ve Çözümü

            Bir genel kütür sorunu olarak ülkemizdeki kültür politikalarını ele alabiliriz. Kültür politikaları genel tanımı içerisinde belirleyici ve uygulayıcıları devlet kurumları olarak tanımlayabiliriz. Kültür politikalarında sivil kurumların etkisi sınırsız değildir, sınırlandırılmıştır. Toplumlarda kültür politikaları siyasi otorite tarafından belirleniyor ve bu belirlenimin olması sonucunda sivil yapılanmanın ikincil sırada kalmasından dolayı kültür alanında resmi ve özellikle sivil boyutta sorun alanları doğuruyor. Bunun çözümü olarak da iç ve dış nedenlerden kaynaklanan sorunların üzerinde durulması gerekmektedir. Genel kültür alanındaki sorunlarının ve sınırlılıklarının tespiti, sorunsuz kültür politikalarının oluşum aşamasında yararlı ve bir yol haritası niteliğinde yardımcı olacaktır. Tespit edilecek sorunlar ve bu sorunlara üretilecek birden fazla çözüm önerileri en doğru genel kültür politikalarının uygulanabilirlik seviyelerini artıracaktır.

            Öncelikle genel kültür alanındaki sorunların hemen hepsi Osmanlı Devleti'nin son dönemi ile Cumhuriyet’in kurulduğu yıllar arasındaki tarihsel süreçten beri süregelen yapısal ve zamansal sorunlar olduğu gerçeğinin kabul edilmesi genel kültür sorunlarının çözümünde radikal adımlar ve yapısal değişikliklere ihtiyaç olduğunu gözler önüne serecektir. Yani genel kültür sorunlarının çözümünde bir zihniyet değişimine veya devrimine ve kurumsal değişime veya resmi değişimine gidilmesi gerektiği görülecektir.

            Genel kültür sorunlarının başında bir toplumda kültürün değişim ve gelişim aşamaları olarak yavaş ve daha uzun zamana ihtiyaç duyması yani yavaş değişen bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu süreçte yanlış bir yol haritası izlenmemesi için değişen yavaş koşulların tüm doğallığını bozmadan dikkatle üzerinde durulması gerekmektedir. Öncelikle genel kültür sorunlarına getirilecek çözüm toplumun mevcut durumunu göz önünde bulundurmakla işe başlamalıdır. Bir başka genel kültür sorunu olarak da toplumlardaki eğitim sorunlarını örnek gösterebiliriz. Yine bu tarz sorunların çözümünde toplumların konumları ve eksikleri göz önüne alınarak iyileştirilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler:
Genel KültürSorunçözüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.