Haberci
Haberci
06 Kasım 2020 Cuma 18:21
Cam Ocak Temizleme Spreyi
banner109

Teknoloji hayatımızın her alanına etki edip değişimlerde bulunmamıza neden olmaktadır. Bu değişimler evimizin her köşesinde de kendini göstermektedir. En çok da kendini gösterdiği yer mutfak olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlar hayatlarının çok büyük bir bölümünü maalesef mutfakta geçirmektedirler. Bu nedenle mutfaklarının hep düzenli, güzel ve temiz görünmelerini isterler. Teknoloji de buna uygun şeyleri sağlayabilmek adına yeni üretilen ürünlerde ihtiyaca uygun değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Peki, mutfakta ne gibi değişimlerle karşımıza çıkar. En basit olarak mikrodalga, su ısıtıcılarımızdır. Bunları takip eden diğer bir şeylerse ocaklarımızdır. Telefonlarımızda bir tık ile ulaştığımız her şey mutfağımıza bile dâhil olmuştur. Ocaklar da dokunmatik hale geldiler. Aynı zamanda mutfak tezgâhı ile sıfır oldular. Üstüne üstlük üzerlerini camla kapladılar. Kadınların evlerinin temiz olmasını istediklerini söyledik. Sizde hemen her şey iyi güzel de bunların temizliği nasıl olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Her şey değiştiği gibi bunlarında temizliklerinde birtakım değişiklikler oldu tabi ki. Hadi canım bildiğimiz ocak işte nasıl bir temizliğe ihtiyacı olabilir ki demeyin. Onların da bakımlarında dikkat edilmesi gereken şeyler mutlaka var. Tabi bunu merak etmeniz için ocağınıza iyi bakmayı düşünmeniz gerekmektedir. Yoksa aman canım ne olacak altı üstü ocak bir tane daha alırız olur biter diyebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yazımız ocağının kullandığı süre içerisinde düzgün bir şekilde görünmesini isteyenler için olacaktır. Yoksa zaten burada ne işiniz var değil mi? Hazırsanız yazımıza geçebiliriz. İlk olarak bu yazıda ocak kullanımında neye dikkat etmeniz gerektiğinden, ocağınıza ne gibi şeylerin zarar verebileceğinden, hangi tür tencere kullanmanız gerektiğinden ve bakım sırasında kullanılması gereken cam ocak temizleme spreyi gibi şeylerden sizlere bahsedeceğiz. İlk olarak yazımıza ocak kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle başlayalım.

Cam Ocak Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam ocak ne demektir? Nasıl kullanılır? Ne kullanırsam ocağıma zarar vermem? Tüm bu soruların cevabı birazdan sizinle olacak. İlk olarak cam ocaklar genel olarak ankastre adını taşımaktadır. Ankastre genel anlamıyla bir oyuğun içine yerleştirilmiş anlamına gelmektedir. Bu ocaklar mutfak tezgâhlarımıza sıfır olacak şekilde düzenlenir ve yerleştirilir. Bu şekilde daha az yer kaplayacaktır. Bu noktadan sonra neye dikkat etmeniz gerektiği önemli olacaktır. İlk olarak alacağınız ocağın yapısını bilmeniz önemli olacaktır. Cam ocaklarda en az çizilir yapıda olması sizin yararınıza olacaktır. Kimse almış olduğu ürünün hemen çizilen bir yapıda olmasını istemeyecektir. Diğer bir nokta ise ölçü konusudur. Alacağınız ürününüz evde onu koyacağınız yere uygun olacaktır. Tabi ankastre cam ocağı koymak için onun yerinin de belirlenmesi gerekir. Yapmanız gereken en mantıklı şey ocak satın almaya gitmeden önce ocağınızı koyacağınız yerin ölçüsünü almak olacaktır. Diğer bir konuda ocağınızı alırken güvenilir malzemeden yapılmış olması ve garantisinin ne şekilde belirlenecek olmasıdır. Diğer konu da pişirmedir. Ocağınız tencere ile uyumlu olduğu durumda ısıyı tencerenin her yerine dağıtacak ve kolay bir pişirme sağlayacaktır. Bu açıdan bakıldığında oldukça kullanımı kolay ve iyidir. Ankastre ocak seçimi yaparken; iyi pişirmesi, kolay kullanım, kolay temizlenmesi, gaz emniyet sistemi gibi konular üzerinde durulmalıdır. Tabi ki temizlik için size en uygun önerimiz cam ocak temizleme spreyi olacaktır. Cam ocak temizleme spreyi sayesinde ocağınız zarar görmeden temizlenecek ve her zaman ilk gün ki gibi kalacaktır.

Buraya kadar cam ocak alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri sizin için derledik buradan sonra buradan sonra cam ocağınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyleri paylaşacağınız. Cam ocaklarla ilgili en büyük korku camın patlayıp patlamayacağı ile alakalıdır. İnsanlar cam ocağı görünce hemen ya patlarsa korkusuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Oysa kullanım kurallarına uyduktan sonra korkmanız gereken herhangi bir durum bulunmamaktadır. Bakalım kullanım sırasında dikkat etmeniz gerekenler şeyler nelermiş. İlk olarak cam ocağın kurulumu çok dikkatli yapılması gereken bir şeydir. Yanlış kurulum tehlikeyi arttırmaktadır. Ocağınızın büyüklüğüne göre cam ocağınız ile duvarınız arasında cam ocağın boyutlarına göre değişmekte olan belli boşluklar bulunmalıdır. İkinci çok önemli konu ise cam ocağınızın belirlenen bölgelerinin dışında büyük olacak şekilde tencere kullanılmamasıdır. Eğer büyük tencere kullanırsanız bu tencereden geçen ısı ocağın size garanti vermediği yeri de ısıtabilir ve bu da cam ocağın patlamasına neden olabilmektedir. Diğer konu da cam ocağınızın temizliğidir. Bazı ocak firmaları çizilmelerin önüne geçilmesi için ocağınızı temizlemeniz kazımanız için sizlere aparatlar vermektedir. Bu aparatları kaybetmemeniz sizin için önemlidir. Dikkat edin. Bir diğer konu da çizilmenin önüne geçmek için kullanacağınız bezdir. Kullanacağınız bezin çok sert olmaması gerekmektedir. Eğer çok sert ya da tırtıklı bezler kullanılırsa bu ocağınızın çizilmesine neden olabilir. Diğer konu da temizlik yaparken kullanacağınız sıvıdır. Cam ocak temizlik spreyi bu iş için en uygun ürün olacaktır. Diğer ürünler aşındırıcı etkilerde bulunabilirken cam ocak temizlik spreyi ocağınıza uygun olarak geliştirilmiş olmasından dolayı bu sorunla karşılaşmayacaksınız. Cam ocak temizlik spreyi ocak yapınızı göz önünde bulundurur. Bu yüzden gönül rahatlığınız ile kullanabilirsiniz.

Cam Ocak Kullanımında Hangi Tencere Kullanılmalıdır?

Her şey değişti alacağımız tencere de mi değişti demeyin. Evet, o da değişti. Her şey gelişiyor tenceremiz neden gelişip değişmesin ki. İlk olarak cam ocakların mantığını anlamak bu noktada önemli olacaktır. Bu ocakların içerisinde mıknatıs benzeri yapılar vardır. Alacağınız tencerenin altında da buna benzer bir şey olması gerekiyor ki siz yemek yaptığınız sırada tencere kayıp ya da hareket edip sizin için sorun yaratmasın. Şimdi size ilk olarak bu indüksiyon ocakların nasıl çalıştığını daha sonra bu ocakların hangi olumsuz ve hangi olumlu yanlarının olacağını sizlerle paylaşacağız. Evet, başlayalım bu indüksiyon ocaklar nasıl çalışmaktadır.

İndüksiyon Ocaklar Nasıl Çalışır? Olumlu ve Olumsuz Yanları

Basitçe anlatmak gerekirse, indüksiyonlu ocak açık bir devreye benzer. Üzerine doğru kap konulduğunda devre tamamlanır ve kap ısı üretmeye başlar. İndüksiyonlu ocağın seramik yüzeyinin hemen altında bulunan bir elektromıknatıs, manyetik alan üretir. Ocağın üzerine doğru kap konulduğunda, kabın metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur. Elektronik devrelerle bu manyetizmanın şiddeti arttırılıp azaltılabilmektedir. Isı doğrudan kapta oluştuğundan, ısı şiddeti neredeyse anında değiştirilebilmektedir. Alışılagelmiş gazlı ocaklarda (ister doğal gazlı, ister tüp gazlı olsun) ısı üretim verimliliği aslında son derece düşüktür. Bunun sebebi hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması, hem de önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklar da %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71’dir.

Olumlu Yanları

1- Seramik cam yüzey olduğu için temizlemesi çok kolay, hatta pişerken taştığında bile kaldırıp hemen silinebiliyor.

2- Evet ocak yanarken de siliniyor, çünkü yüzeyi el yakmıyor ama siz yine de ocağı sıcakken silmemeniz yararlı olacaktır.

3- Bu ocaklarda üzerine uyumlu tencereyi koyduğunuzda devre tamamlanıyor ve cihaz çalışıyor, tencereyi çektiğinizde otomatik olarak kapanıyor.

4- Marka ve modele göre değişiyor olabilir, ama çocuk kilidi ve fırınlardaki gibi zaman ayarı var.

Olumsuz Yanları

1- Sadece uyumlu tencerelerle çalışıyor. Tencere alırken üzerinde hangi ocak türlerine uygun olduğunu gösteren simgeler var. İndüksiyonlu ocak için olmalı.

2- Ne yazık ki bu tencereler çok ucuz değil.

3- Diğer tipteki ocaklara alışınca, bunun ısı değeri yüksek olması ve daha kısa sürede pişirmesi yüzünden yemekleri çoğunlukla yakabilirsiniz. Bazı markalar bu özelliklere uymayabilir yani her tencere ile çalışabilir bu markadan markaya ve üründen ürüne değişiklik gösterebilmektedir. Tabi bu temizlik sırasında sizin için cam ocak temizleme spreyiniz temizlik sırasında size kolaylık sağlayacaktır.

İndüksiyon Ocak Sağlığa Zararlı Mıdır?

Mutfak bizim için oldukça önemli bir konudur. Kadınların günlerinin önemli bir kısmı orada geçmektedir. Yediğimiz şeylerin neredeyse hepsini de pişirdiğimizden dolayı ocak seçimi oldukça önemlidir. Sağlığa zararlı mıdır sorusu da bu noktada önem kazanır. Kimse kendine zarar verecek bir ürünü evine almak istemeyecektir. Birçok çalışmaya rağmen bilimsel olarak elektromanyetik alanların doğa ve insan sağlığı için zararlı olduğuna dair bir kanıt sunulmamıştır. İndüksiyonlu set üstü ocaklar, evdeki diğer elektronik cihazlar gibi bir elektromanyetik alan üretirler. Ancak bu, örneğin bir tıraş makinesi, saç kurutma makinesi ya da bir elektrikli matkap ile karşılaştırıldığında çok daha küçüktür. Bu nedenlerle gönül rahatlığı ile sağlıklı olacağını söylememizde bir sıkıntı olmayacaktır.

Tekrar tencere konusuna dönecek olursak indüksiyonlu ocağınız için yeni tencereler almanız gerekip gerekmediğini kendi kendinize soruyorsanız unutmayın, tencerelerin boyutu önemli değil. Önemli olan, tencerelerinizin hangi malzemeden üretildiğidir. İndüksiyonlu ocaklar, tencere veya tavanın tabanında elektro-manyetik türbülans ile pişirmek için gereken ısıyı ortaya çıkarır. Bu yüzden ferro-manyetik tencere ve tavalar tercih edilmelidir. Aslında çelik emaye ve dökme demir tencereler bu ocaklar için en uygun tencerelerdir. Ancak her malzeme bu yeni pişirme yöntemi için uygun değildir. Paslanmaz çelik, bakır ve alüminyum, uygun ısı miktarını oluşturmak için gereken elektrik direncini sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu kurala bir istisna yapılıyor, üreticiler bu tür ocaklara uyumlu özel yeni paslanmaz çelik tencereler piyasaya sürüyor. Bu sayede gönül rahatlığı ile ocağınızı kullanabiliyorsunuz. Tabi ki ocağınızın güzel görünümüne devam etmesi için cam ocak temizleme spreyi gerekliliğini unutmamanız gerekmektedir.

Sık Sorulan Birkaç Soru

Yukarıda derinlemesine ocak hakkında sizlerle bilgiler paylaştık. Şimdi size sık sorulan birkaç sorudan bahsetmek istiyorum. Öncelikle en sık sorulan soru ocağın cam olmasından kaynaklı olarak bu ocağın patlayıp patlamayacağı olacaktır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz ocağın dikkat edilmesi gereken özelliklerine dikkat ettiğiniz durumda ocağınıza bir şey olmayacaktır. Neydi bunlar? Ocak kurulumunda ocak ile duvar arasında bulunması gereken mesafe, tencerenin boyutu bunlar en önemlileridir.

Bir diğer soru ise tabi ki temizlik konusudur. Cam ocağınızı temizlerken neye dikkat etmeniz gerektiğini daha önce de söylediğimiz gibi tekrar edelim. İlk olarak şu şekilde sıralayabiliriz, kullanacağınız bez ve kullanacağınız deterjan önemlidir. Eğer bez çok sert, tırtıklı bir yapıya sahip ya da tel gibi bir ürün ise bu ocağınızın çizilmesine neden olacaktır. Diğer konu da deterjan olacaktır. Eğer ocağınızı aşındırıcı bir madde ile temizlerseniz bu da çizer. Siz en iyisi cam ocak temizleme spreyi ile temizleyip içinizi rahat ettirin.

Son Güncelleme: 06.11.2020 18:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.