Ajans Adana
Ajans Adana
02 Temmuz 2022 Cumartesi 19:35
PERKOTEK PARMAK İZİ OKUYUCU

PARMAK İZİ OKUYUCU

parmak izi okuyucu sistemi güvenlik, verimlilik ve fiyat/performans açısından en çok tercih edilen cihazların başında gelmektedir. Parmak izi tanımlama eski sistemlerde sizin parmak izinizi alıp bir yere kayıt etmekteydi ve bu sistem güvenlik ve etik açıdan çokta sağlıklı değildi. Fakat yeni cihazlarda ise olduğu gibi Reader içerisinde bulunan kamera parmağınızdaki 20 adet noktayı referans alıp geçiş yapmak istediğinizde o referans noktalarını karşılaştırarak işlem yapmaktadır. Ayrıca üzerinde bulunan kart okuyucu ve şifre ile de geçiş yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. İstenirse kart şifre ve parmak izi kombinasyonları ile tam güvenlik sağlayabilirsiniz. Cihazın Türkçe menüsü ile kullanımı oldukça basit anlaşılabilir ve kolaydır. Cihazın üzerinde bulunan ethernet soketi ile ister kablolu veya dahili wifi alıcısı ile istenirse kablosuz olarak bağlantı sağlanabilir. Cihazın 2 farklı çalışma mimarisi vardır bunu cihazın menüsünden ayarlayarak istenirse cloud mimariye uygun ya da lokal mod’da çalışacak şekilde ayarlanabilmektedir. Ayrıca cihaz üzerinde bulunan bağlantı uçları ile turnike bariyer kayar kapı ve kilide tetik verebilir, bu cihazları çalıştırabilir ve geçiş ve alan kısıtlama maksatlı ya da izin geçişe izin verme gibi sistemler ile kullanılabilmektedir.

Bu cihazların bir diğer ismi de personel takip cihazı olarak geçmekte olup pek çok çeşidi bulunmaktadır. Personelin işe geliş gidişlerini takip ve kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu program aracılığı ile kişilerin giriş çıkış saatine bakarak saatlik ücreti üzerinde aylık puantajları hesaplanabilmektedir. Bu cihazların birçok faklı versiyonu olmasına rağmen bu cihazları 4 ana grupta toplayabiliriz. Bu cihazlar kart okuyucu, yüz tanıma, parmak izi tanıma, avuç içi tanıma gibi birden fazla seçenekleri mevcuttur.
Kart okuyucu cihazlar sadece kart okuma ve şifre ile geçiş imkânı sağlamaktadırlar. Renkli ekranı ve Türkçe menüsü ile kullanımı gayet kolaydır. Ayrıca üzerinde bulunan tetik çıkışları ile turnike, bariyer, kayar kapı, boy turnikesi gibi cihazlara tetik verdirebilir ve geçişi sağlayabilir. Wiegand bağlantıları ile wiegand (dump terminal) cihaz bağlanabilir. Ve senkronize olarak çalışabilir. Ayrıca wiegand çıkışları sayesinde sadece reader gibi çalışabilmektedir. TCP / IP bağlantısı sayesinde network üzerinden çalışıp data gönderip alabilmektedir
Yüz tanıma cihazı üzerinde bulunan 2 adet gece gündüz görüş kamerası ile alın bölgesi, elmacık kemikleri, çene ve göz çukurlarında bakarak kişilerin yüzlerinden bir algoritma oluşturur ve kişileri o algoritma olarak kayıtlar. Kişi cihazın karşısına geçtiği zaman kameradaki algoritma ile karşılaştırıp eğer referans noktaları uyuyorsa geçişine izin vermektedir. Renkli ekranı ve Türkçe menüsü ile kullanımı gayet kolaydır. Ayrıca üzerinde bulunan tetik çıkışları ile turnike, bariyer, kayar kapı, boy turnikesi gibi cihazlara tetik verdirebilir ve geçişi sağlayabilir. Wiegand bağlantıları ile wiegand (dump terminal) cihaz bağlanabilir.

Ve senkronize olarak çalışabilir. Ayrıca wiegand çıkışları sayesinde sadece reader gibi çalışabilmekte ve panellere ID yada kart numarası olarak data gönderebilmektedir. TCP / IP bağlantısı sayesinde network üzerinden çalışıp data gönderip alabilmektedir
Parmak izi tanıma cihazı reader kısmında bulunan bir adet optik okuyucu kamera ile parmak izinizi okuttuğunuzda belirli noktaları referans alarak o noktalardan bir algoritma oluşturur ve kişileri o algoritma olarak kayıtlar. Kişi parmağını readera gösterdiği zaman readerdaki optik okuyucu kayıtlı olan algoritma ile parmaktaki referans noktalarını karşılaştırıp eğer referans noktaları uyuyorsa geçişine izin vermektedir. Renkli ekranı ve Türkçe menüsü ile kullanımı gayet kolaydır. Ayrıca üzerinde bulunan tetik çıkışları ile turnike, bariyer, kayar kapı, boy turnikesi gibi cihazlara tetik verdirebilir ve geçişi sağlayabilir. Wiegand bağlantıları ile wiegand (dump terminal) cihaz bağlanabilir ve senkronize olarak çalışabilir. Ayrıca wiegand çıkışları sayesinde sadece reader gibi çalışabilmekte ve panellere ID ya da kart numarası olarak data gönderebilmektedir. TCP / IP bağlantısı sayesinde network üzerinden çalışıp data gönderip alabilmektedir
Personellerin giriş çıkış ve işe geliş gidişleri alan kontrolü ve geçiş kısıtlama işlemleri bu sistemler ile kontrol altına alınabilmektedir.
Bina ve alan güveliği için ise
bekçi kontrol sistemi ise sağlanabilmektedir. Bekçi kontrol sistemi nokta, kartlar, yuva ve kalemden oluşur. Noktalar kontrol edilmesi gereken bölgelere takılarak güvenlik görevlisini kalemi noktaya okutarak devriye atmasını sağlar kartlar ise hangi güvelik görevlisinin tura çıktığı bilgisini taşır. Nokta ve devriyeleri sınırsız sayıda ekleyebiliriz. Kalem noktaları okuduğunda sesli ve titreşim ile uyarıda bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde bulunan led fener ile gece devriyelerinde güvenlik görevlisine görsel olarak yardımcı olmaktadır. Programda bulunan tur tanımlama ayarlaması ile belirtilen saatlerde tura çıkılıp çıkılmadığı ya da belirtilen noktalara istenilen saatlerde geçiş yapılıp yapılmadığı bilgisini alabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.