Adanaajans
Adanaajans
03 Eylül 2019 Salı 12:01
Nomofobi (Telefon Bağımlılığı Nedir?)

Amerikalıların akıllı telefonlarını sevdiğini duymak kesinlikle şaşırtıcı değil. Pew Araştırmaları Merkezinin yayınlanmış veriye göre, Amerikalıların %90'ı cep telefonu kullanıyor ve kullanıcıların %58'i akıllı telefona sahip. Aslında, şaşırtıcı olan psikolojik olarak cep telefonlarına bağlı olanların yüzdesidir.

Psikolojide buna "Nomophobia (İngilizce için kısaca) Nom'un Nomophobia için cep telefonu olmayan, telefonumuza benzer) ve psikologlar gittikçe daha fazla gencin etkilendiğini söylüyor. Nomofobinin ana belirtileri arasında, cep telefonundan ayrıldığında panik veya umutsuzluk, konuşmaya odaklanmama veya üzerinde çalışmama ve cep telefonunu sürekli kontrol altına alma sayılabilir.

Buna genellikle cep telefonu çalmasa bile çaldığı düşünülen mobil titreşim sendromu denir ve uzmanlar bunun çok daha ciddi bir teknolojik bağımlılığın işareti olabileceği konusunda hemfikirdir. Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı Yardımcı Doçenti. David Greenfield'e göre, akıllı telefonunuza psikolojik bağlanma durumu diğer bağımlılıklara benzer, çünkü dopamin bozuklukları içerir.

Dopamin, beyindeki ödül sistemini düzenleyen bir nörotransmiterdir ve artan dopamin seviyeleri, insanları takdir edeceklerini düşündüklerini yapmaya otomatik olarak motive eder. Greenfield, cep telefonlarıyla iletişim halinde olanlara ve bu insanlar için daha dengeli bir yaşama katkıda bulunanlara yardım etmek için İnternet ve Teknoloji Bağımlıları için bir Yardım Merkezi kurdu.

Greenfield'e göre, bildirim E-posta, kısa mesaj gibi cep telefonunuza gelen her bildirim, kişinin kendini çekemeyeceği bir duruma sokarak dopamin seviyelerinde hafif bir artışa neden olur. Bu ne dayanılmaz bir durumdur, aslında cep telefonlarını sürekli kontrol etmeye zorlayan beyin olmadığı açıktır.

 Demek dünyadaki en küçük kumar makinesi budur. Harris Interactive tarafından 2013 sonbaharında yapılan ulusal bir ankete katılanların%63'ü cep telefonlarını her saat kontrol ettiklerini, %9'unun her 5 dakikada bir tekrarladıklarını söyledi. Ek olarak, %63'ü evde akıllı telefonlarını unuturlarsa onları hayal kırıklığına uğratacaklarını söylüyor.

Katılımcıların çoğu kısa alışveriş yapmak için alışveriş yapmak için evden ayrılsalar bile evlerine döneceklerini ve telefon numaralarını alacaklarını söyledi. Huffington Post ve YouGov tarafından yapılan bir ankette, 18-29 yaşları arasındaki katılımcıların %64'ü cep telefonlarını veya tabletlerini kullanarak yataklarında uyuduklarını söyledi.

Tüm bu veriler dışında, muhtemelen nomofobi hakkında hiçbir şey duymamışsınızdır; çünkü bu durumdan muzdarip çoğu insan bir problemleri olduğunun farkında bile değil. Psikiyatrist Dale Archer'e göre, çünkü bütün bağımlılık durumlarında olduğu gibi, reddedilen ilk özellik reddetti.

Ortaya çıkan ve bir sorunu olduğunu kabul edenlerin sayısı çok sınırlı ve kaygı ile ilişkileri çok daha zayıf. Bunun yanı sıra, çoğu insanda semptomlar çok kötü değil. Tahminime göre, diğer bağımlılıklar gibi, tüm nüfusun sadece %1'i yaşamlarını etkileyebilecek derecede acı çekecek.

Nomophobia (Akıllı Telefonlara Bağımlılık): Öğrenciler Arası Eğilimlerin Artması

Günümüzde dünyada artan fobiyi tanımlamak için nomofobi kullanılmaktadır: mobil cihazlara erişimin olmadığı veya cep telefonları ile iletişimin engelleneceği korkusuyla. Bu, bugün lise ve üniversite öğrencileri arasında artan bir durum. Gittikçe daha fazla öğrenci banyo yaparken bile telefonlarından ayrılamıyor. Ortalama bir genç, serçe parmağını kaybetmeye bir cep telefonundan daha kaybetmeye isteklidir. Giderek daha fazla sayıda genç insan yüz yüze konuşmak yerine kısa mesaj göndermeyi veya oyun oynamayı tercih ediyor.

Sanayileşmiş ülkelerde, nomofobi yaşamın her alanında var. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, terim "cep telefonları olmadan fobiler" kelimelerinin kısaltılmasıyla İngiliz Postanesi'nden geldi. İngiltere Postanesi, mobil kullanıcıların karşılaştığı korku ve endişeleri araştırmak için YouGov adlı bir araştırma ajansı görevlendirmiştir.

Çalışma, İngiltere'deki cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık%53'ünün bir cep telefonunu kaybettiklerinde, pilleri bittiğinde veya kullanım haklarını tükettiğinde veya şebekeye erişemediklerinde endişelendiğini ortaya koydu.

Aynı çalışma, erkeklerin%58'inin ve kadınların %47'sinin fobiler yaşadığını ve %9'unun cep telefonları öldüğünde stresli hissettiğini ortaya koydu. Bu araştırma 2163 bireyde yapılmıştır.

Katılımcıların %55'i, asıl endişelerinin, cep telefonlarını kullanamadıkları zaman arkadaşlarıyla veya aileleriyle iletişim kurmaları olduğunu belirtti. Aynı çalışmada, ortalama nomofobi vakasının yaşadığı stres seviyesinin, birisinin dişçiye gittiği ya da evlendiği düğün gününde yaşanan stres ile hemen hemen aynı olduğu vurgulandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.