ben
ben
21 Eylül 2020 Pazartesi 12:08
Sargı Bezi Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?
banner109

Sağlık alanında tanı, tedavi ve sağlığın korunması amacı ile pek çok farklı sağlık malzemesi, sağlık ürünü kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları tıbbi sarf malzemelerdir, bazıları OSGB malzemeleridir, bazıları ise sağlık alanlarındaki kullanımlarına göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. En çok ihtiyaç duyulan, en çok kullanılan sağlık malzemeleri arasında bandaj adı ile de bilinmekte olunan sargı bezleri bulunmaktadır. Sargı bezleri çeşitli sağlık kuruluşlarında kullanıldığı gibi aynı zamanda evlerimizde, iş yerlerimizde de bulunması gereken önemli malzemelerdir.

Bu yazımızın ana konusu sargı bezleridir. Yazıyı okumaya devam ettiğiniz zaman bu konu ile ilgili her detaylı bilgiyi göreceksiniz. Sargı bezi nedir, sargı bezinin önemi nedir, sargı bezleri hangi alanlarda kullanılır, sargı bezleri ne amaç ile kullanılır, sargı bezlerinin çeşitleri nelerdir, sargı bezlerini kimler kullanabilir, sargı bezleri hangi durumlarda kullanılmalıdır ve bunlara benzer pek çok soruyu bu yazıda en ince detaylarına kadar açıkladık. Tüm bu konu başlıklarını teker teker başlıklar halinde yazıda göreceksiniz.

Sargı Bezi Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Yazıya sargı bezinin ne anlama geliyor olduğu konusu ile başlayalım. Sargı bezleri aynı zamanda bandaj olarak da bilinmektedir. Bu sağlım malzemeleri her bir sağlık kuruluşunda bulunması mutlaka şart olan önemli malzemelerdir. Sargı bezi yaralı bölgeyi koruma ve yaralı bölgenin iyileşme sürecine katkıda bulunmak için kullanılan bir üründür. Bu ürün tamamen sterildir ve tek kullanımlık ürünlerdir. Sargı bezinin pek çok farklı kullanım amacı bulunmaktadır. Bu amaçları yazının devamında yer alan diğer başlıklarda detaylı şekilde açıklayacağız.

Sargı bezleri sitemizde tıbbi sarf malzemeler kategorisi içinde bulunmaktadır. Medikal tekstil ürünlerinden bir tanesidir. Peki, sargı bezlerinin özellikleri nelerdir? Bu konuyu öğrenmek için bir sonraki başlığa geçelim.

Sargı Bezlerinin Özellikleri

 Sargı bezlerinin genel özelliklerinden bahsedecek olur isek sizlere şunları söyleyebiliriz:

 • Sitemizde de bulunmakta olan sargı bezlerinin genel boyutları şunlardır: 10 cm x 100 mt sargı bezi, 10 cm x 10 mt sargı bezi, 15 cm x 100 mt sargı bezi, 7 cm x 100 mt sargı bezi. Tüm bu boyutlardaki sargı bezleri sitemizde aktif olarak satılmaktadır.
 • Sargı bezleri daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi tam steril, hijyenik olan ürünlerdir.
 • Sargı bezleri yüzde 100 pamuk ipliğinden üretilmektedir. Dokuları yumuşaktır ve cilt ile temasında alerjik reaksiyonlara sebep olmaz.
 • Kenarları iplik bırakmaz, bu sayede yara hijyenik bir şekilde korunmaya devam edilir.

Sargı bezlerinin en genel özellikleri bunlardır. Her bir sargı bezi ürünü kaliteli malzemelerden üretilir ve tek amaç sağlığın korunması ve iyileştirilmesidir. Şimdi sargı bezlerinin öneminden bahsedelim. Sonraki başlığımız bu konu ile ilgilidir.

Sargı Bezi Kullanımının Önemi Nedir?

Sargı bezlerinin kullanılması sağlık açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki binlerce yıldır bandajlar, sargı bezleri sağlık alanında kullanılmaktadır. Bu önemli malzemelerin önemini şu şekilde açıklayalım:

 • Sargı bezi kullanımı sayesinde yaralı bölge dış etkenlerden korunur. Yani yaralı bölgenin dışarıdan bakteri, mikrop kapması, enfeksiyon kapması önlenmiş olunur.
 • Dolayısıyla sargı bezinin önemi kendisini yaralı bölgeni korunmasında öne çıkarır.
 • Aynı zamanda sargı bezleri kırık, çıkık, kayma gibi durumlarda da bölgenin daha fazla zarar almasını önler, yaralı ya da hasarlı bölgeyi belirler.

Sargı bezinin sağlık alanındaki genel önemi bu şekildedir. Bu konuyu biraz daha ayrıntılı şekilde görebilmeniz için bir sonraki başlığımızda sargı bezlerinin ne amaç ile kullanılıyor olduğunu anlattık.

Sargı Bezi Ne Amaçla Kullanılır?

Sargı bezlerinin ne amaç ile kullanılıyor olduğunu şu şekilde maddeler halinde açıklayalım:

 • Sargı bezleri, yani bandaj ürünleri burkulmalarda, kaymalarda, çıkıklarda ya da kırıklarda kullanılmaktadır. Kullanım amacı o bölgedeki hareketi en az seviyeye indirmektir. Aynı zamanda hareketsiz bıraktığı için bölgedeki şişliği de en aza indirger ya da kanama var ise kanamayı baskı yaparak durdurur.
 • Ateli tespit edebilmek, pansuman alanını belirlemek, yapılan pansumanı korumak ve aynı zamanda sabit hale getirmek için de kullanılır.
 • Sargı bezi askı olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir uzva destek amacı ile kullanımı görülür.
 • Sargı bezinin diğer kullanım amacı da yaralı bölgeyi enfeksiyon riskinden korumak, yaralı bölgeyi temiz ve hijyenik tutmaktır.

Sargı bezinin kullanım amaçları genel olarak bunlardır. Bu konu ile bağlantılı olarak sargı bezlerinin hangi durumlarda kullanılıyor olduğunu da şu şekilde açıklayabiliriz:

Sargı Bezi Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Sargı bezleri kırık, çıkık, kayma ya da burkulma tedavilerinde kullanılır.
 • Sargı bezleri herhangi bir sebep ile yaralanmış olan bölgede kullanılır. Ufak ya da geniş çaplı yaralanma durumlarında bu ürün kullanılmaktadır.
 • Bir bölgenin tamamen hareketsiz kalması gerekiyor ise sargı bezi uygun bir şekilde kullanılır.
 • Bir bölgenin mikrop kapmaması, enfeksiyon yapmaması, iltihaplanmaması isteniyor ise sargı beziyle birlikte o bölge korunur.

Sargı bezleri, yani bandajlar genel olarak bu tür durumlarda kullanılmaktadır. Peki, bu sağlık malzemelerini kimler kullanabilir? Herkes bu ürünü kullanabilir mi?

Sargı Bezini Kimler Kullanabilir?

Sargı bezini kimlerin kullanabileceği konusunda şunları söyleyebiliriz: Bu ürünleri doğru kullanımını bilen her bir insan kullanabilir. Uzman kişiler, yani doktorlar ya da hemşireler bu ürünleri doğru şekilde nasıl kullanacaklarını bilmektedirler. Hangi yaralanma durumunda hangi tür sargı bezini uygulayacaklarının farkındadırlar. Fakat bu ürüne en ufak yaralanmalarda bile ihtiyaç duyduğumuzdan dolayı uzman olmayan kişiler de ürünü rahat bir şekilde kullanabilir. Tek önemli nokta bezi doğru şekilde kullanabilmektir.

Sargı Bezi Nasıl Kullanılır?

Sargı bezinin doğru kullanımı şu şekilde olmalıdır ve şu noktalara da dikkat edilmelidir:

 • Sargı bezini kullanmadan önce bezin steril olduğundan emin olunmalıdır. Akis takdirde eper steril değil ise yaralı bölgeye kesinlikle uygulanamaz.
 • Sargı bezi sarılır iken basınç doğru ayarlanmalıdır, sargının her bir yanı eşit basınç derecesinde olmalıdır. Eğer basınç eşit değerde olmaz ise kan dolaşımı bundan olumsuz etkilenebilir.
 • Yaralı bölge ilk önce steril hale getirilmelidir. Anti septik solüsyonlar ile ya da batikon gibi malzemeler ile yara temizlenmelidir. Böylece üzerine uygun pansumandan sonra bandaj sarıldığında doğru sonuç alınacaktır.

Sargı bezinin doğru kullanımı bu şekildedir. Ama eğer kırık, çıkık gibi durumlar var ise lütfen sargı bezini kendiniz uygulamayın. En yakın sağlık kuruluşuna giderek sargı işlemini uzman bir kişinin yapmasını tercih edin.

Şimdi sizlere sargı bezlerinin çeşitlerinden bahsedelim.

Sargı Bezlerinin Çeşitleri

Şekillerine göre;

 • Üçgen sargı bezleri: Bu bezler üçgen şeklindedir ve kumaş yapısından dolayı esnemezler.
 • File sargı bezleri: Tamamen elastik yapıdadır, kaymaz özelliktedir, çok kolay biçimde uygulanır.
 • Rulo sargı bezleri: Pansumanı sabitlemek amacı ile kullanılır. Kanamayı durdurur, eklemleri destekler.
 • Spika sargı bezleri:  Kalça ve omuz eklemlerinde bu bez kullanılır.
 • Daire sargı bezleri: Boyun, kafa ve bileklerde kullanılır.

Bunların dışında;

 • Alçılı sargı bezi: Yumuşak yapılıdır ve yoğun alçı maddesi bulunur, kolayca uygulanır. Islatıldıktan 8 dakika sonra verdiğiniz şekilde kurur.
 • Hidrofil sargı bezi: Pansuman veya tamponun sabitlenmesinde kullanılır.
 • Elastik sargı bezi: Bu sargı bezi tam elastiktir. Bu da pansumanın veya tamponun sabitlenmesi için kullanılır.

Anahtar Kelimeler:
Sargı Bezi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.