Adanaajans
Adanaajans
23 Ağustos 2019 Cuma 11:52
Düşük Tansiyon Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Hipotansiyon, bir organ tarafından yetersiz kan alınmasına neden olan hayatı tehdit eden bir durum olabilir. Bununla birlikte, birçok insanın bazı tıbbı ilaçları veya gebe kalanları gerektiren, özellikle de tehlikeli olmayan, düşük kan basıncı sorunu da vardır Hipotansiyonun saptanması, daha sonra teşhis ve tedavi edilebilen altta yatan bir soruna ilişkin bilgiler sağlayabilir.

Hipotansiyon

Kan basıncı kan dolaşımının kan damarlarının duvarlarına uyguladığı gücü ifade eder. Kan, arterler, arterioller, kılcal damarlar ve damarlar arasında hareket ederken dolaşımdaki kan basıncı azalır; tansiyon terimi genellikle arter basıncını, diğer bir deyişle, daha büyük arterlerdeki basıncı ifade eder. Sistolik arter basıncı, kalp atışlarının başlangıcında meydana gelen arterlerdeki tepe basıncı olarak tanımlanır; diyastolik arter basıncı, kardiyak döngünün dinlenme fazında oluşan en düşük basıncadır. Kalp siklusu boyunca ortalama basınç, ortalama arter basıncı olarak bildirilir; nabız basıncı ölçülen maksimum ve minimum basınç arasındaki farkı yansıtır.

Kan basıncı, otonomik sinir sistemi (ANS) tarafından sürekli olarak düzenlenir.

ANS, kan basıncını artırma eğilimi gösteren sempatik sinir sisteminin etkilerini dengelemek için ayrıntılı bir reseptör, sinir ve hormon ağı ve onu düşüren parasempatik sinir sistemi kullanır. Otonom sinir sisteminin geniş ve hızlı tazminat özellikleri, normal bireylerin, geniş bir yelpazedeki aktiviteler ve birçok hastalık durumunda kabul edilebilir bir kan basıncını korumasına izin verir.

Hipotansiyona neden olan en yaygın mekanizma, hipovolemi adı verilen kan hacminin azalmasıdır. Bu, kanamalar (kısa sürede aşırı kanama ) dahil birçok nedenden kaynaklanabilir; açlıktan olduğu gibi yetersiz sıvı alımı; veya diyare veya kusmaya bağlı aşırı sıvı kaybı. Hipovolemi, çoğunlukla aşırı diüretik kullanımından kaynaklanır. (Diğer ilaçlar farklı mekanizmalarla hipotansiyon oluşturabilir.)

Hipotansiyona neden olan bir diğer mekanizma normal kan hacmine rağmen kardiyak outputun azalmasıdır. Bu şiddetli konjestif kalp yetmezliği, büyük miyokard enfarktüsü veya bradikardi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Aritmiler genellikle bu mekanizma ile hipotansiyona neden olur. Beta blokerleri hem kalp atış hızını yavaşlatarak hem de kalp kasının pompalama kabiliyetini azaltarak hipotansiyona neden olabilir. Azalan kardiyak output hızla kardiyojenik şoka ilerleyebilir. Bununla birlikte, meditasyon çeşitleri ve / veya diğer zihinsel-fizyolojik disiplinlerin geçici hipotansiyon etkileri yaratabileceğini unutmayın, ancak olağandışı olarak düşünülmemelidir.

Hipotansiyona neden olan diğer bir mekanizma aşırı vazodilatasyon veya dirençli kan damarlarının yetersiz daralmasıdır (çoğunlukla arterioller). Bunun nedeni, sempatik sinir sistemi çıktısının azalması ya da beyin veya omurilik hasarının bir sonucu olarak ortaya çıkan parasempatik aktivitenin artması ya da otonomik sistemin işleyişinde dahili bir anormallik olan disotonominin ortaya çıkmasına bağlı olabilir. Aşırı vazodilatasyon, sepsis, asidoz veya nitrat preparatları, kalsiyum kanal blokerleri, anjiyotensin II reseptör inhibitörleri veya ACE inhibitörleri gibi ilaçlardan da kaynaklanabilir. Spinal anestezi ve en inhalasyon ajanları da dahil olmak üzere pek çok anestetik madde ve teknik önemli vazodilatasyon üretir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.