Çocuklarda Zeka Geriliğinin Sebepleri Nelerdir

Anne babanın pek çok özelliği çocuğa nasıl geçerse, zekanın bazı özellikleri de soy çekimi bağı olarak geçebilir. Şayet anne veya baba geri zekalı ise, çocuğun geri ze­kalı olma oranı, normal anne babaya göre artar. Eğer hem anne hem baba geri zekalı ise çocuklarının geri zekalı ol­ma oranı çok yüksektir. Geri zekalı çocuklar içinde geniş bir yer kapsayan hafif gerilerin büyük bir kısmının soy çekim türünde basit zeka geriliğine sahip olduğunu ve sebebinin de kalıtsal ol­duğunu söyleyebiliriz.

Zeka geriliğinde diğer sebepler annenin hamileliğin­de karşılaştığı düşük tehlikeleri, kızamıkçık toksoplasmois, mikrobik sarılık, grip, boğmaca, su çiçeği, kabakulak, ço­cuk felci, tifüs, sıtma gibi hastalıklar geçirmesidir. Böyle bir hamile kadının çocuğu normal olabileceği gibi, zeka geri­liği yanı sıra başka anormallikler ihtimali de vardır. Ayrı­ca hamilelikte yetersiz beslenme, alkolizm, röntgen çekilmesi ve zehirlenmeler zeka geriliğine neden olabilir.

Zeka geriliğinde, beyin zedelenmesinin en önemli se­beplerinden biri doğum travmasıdır. Doğum zorluğunda, kordon dolanmasında be­yine yeterli oksijen gidememesi ve buna bağlı olarak da beyin gelişmesinin engellenmesi zeka geriliğine neden ola­bilir. Seyrek olarak yeni doğan sarılığı da zeka geriliğine sebep olabilir. 3-5 günden fazla süren ve şiddetli seyre­den sarılık spastik felçlere, istemsiz hareketlere neden ola­bileceği gibi zeka geriliğine de yol açabilir.

Yaşanan bazı olaylar da zeka geriliğine yol açabilir

Ayrıca bebeklik ve erken çocuklukta, beyin ve sinir sisteminin olgunlaşmasını engelleyen nedenlerden kafa travmaları, zehirlenmeler, ansefalit, boğmaca (özellikle 3-4 yaşından önce), menenjit, zehirli ishaller, yüksek ateş­li hastalıklar sayılabilir. Bu tip hastalıklar beynin gelişmesini engelleyerek zeka yetene­ğini kısıtlayabilirler. Kafatasının yapı anomalileri de beynin gelişmesini en­gelleyerek zeka geriliğine neden olabilir. Mikrosefali bu­na bir örnektir. Kafa içi sıvılarının artmasıyla orta­ya çıkan hidrosefali hastalığında zeka geriliği durumu sıklıkla gö­rülür. Bunlardan başka kromozom anomalilerine bağlı olan zeka gerilikleri de vardır ve bunun önemli bir örneği mongolismdir. Görünümleri mongol ırkını andırır, zekaları da orta veya hafif düzeyde geridir. Bu çocukların kromozom sayısı normalden bir fazla artarak 47 olmuştur. Daha çok ileri yaşta doğum yapan annelerin çocuklarında rastlanır. Bu hastalığa down sendromu da denmektedir.

İşte özetlemeye çalıştığımız, kalıtsal veya edinsel ne­denli zeka gerilikleri diye ayrılabilecek zihinsel yetersiz­liklerde sebebe yönelik bir tedavi hemen hemen mümkün değildir.

Kalıtsal nedenlilerde ailelere bazı önemli tavsiyeler­de bulunabilir. Aile içi evlenmelerin sakıncalarından söz edilebilir. Edinsel nedenli zeka geriliklerinde ise, annenin hamileliğinde sakınıp, korunması gereken hastalıklara travmalara dikkati çekilerek muhtemel bir zeka geriliği önlenebilir. Yetersiz psiko-sosyo-kültürel şartlarda yetişen (çevre uyaranlarının azlığı) çocuğun zeka gelişimi de ye­tersiz düzeyde kalabilir. Sosyal debil veya yalancı gerilik vakaları bunlardır. Bu tarz çoğu durum, şartların değişmesi ile düzelir.

Hafif geriler zorlukla da olsa ilkokul öğretimi yapabi­lirler. Bu düzeydeki gerilerin seviyelerine uygun, hafif ve yavaş ilerleyen bir eğitim programında ilkokulların özel alt sınıflarında eğitim görmeleri uygundur. Ancak bu tür sınıflar büyük şehirlerin bazı okullarında vardır.

Orta gerilerin sosyal uyumları, konuşmaları yetenek­leri kısıtlı ve geçtir. Çok az bir kısmı 10 -12 yaşından son­ra basit yazma, okuma öğrenebilir. Okula gidemezler. Gün­lük yaşantıları için gerekli olan basit alışkanlıkları eğitim­le kazanabilirler. Fazla sorumluluk taşımayan basit el iş­lerine, bahçe işlerine yöneltmek uygundur.

Anahtar Kelimeler:
Basit Zeka Geriliğine
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.