İnsanlığın tarihi iki insan tipine daima aşina olagelmiştir: İnşa eden; imha eden...
Bu Habil ile kabil arasındaki olayla başlamıştır.
Şeyh Galip merhum:
"İbriku leğen madeni vahidde iken,
Birinde su pak, diğerinde nâ pâk" der. 
Yani ibrik ve leğen aynı madenden yapıldığı halde ibrikte su temiz, leğende pistir. İbriğe temiz suyu depolamak nasip olmuş ve fakat leğenin nasibine de kirli su düşmüştür.

İnsan da öyledir: İyi de kötü de topraktan yaratılmıştır.

Hz. İsa bir gün sokakta bir adamın saldırısına uğrar. Adam ağzına gelen en galiz hakaret ve küfürleri Hz. İsaya söylemektedir. Hz. İsa ise adama karşı tebessüm halindedir. Bir üçüncü şahıs olayı görür, adama öfkelenir ama gelir Hz. İsa ya çatar: 
-İsa! sen bu hakaretleri hak ediyor musun?
-Hayır...
-Neden adam, haksız yere sana en galiz küfürleri savururken tabessüm ediyorsun? Neden misliyle mukabele edip ağzının payını vermiyorsun?
Hz. İsa:
-Herkes yanında olandan verir!...

İşte iki insan tipi; hakarete karşı tebessüm...

Hz. Muhammed (S.A.V) Taifte zorbaların taşlamalarına uğrar. Evlatlığı Zeydin ve kendisinin ayakları kan revandır. Cebrail (A.S)gelir:
-Ey Muhammed! Allahtan izin var; eğer istersen şu iki dağı birleştirip aradaki şu zorbaları yok edebilirim diyor; Ne dersin?
-Hayır Ey Cebrail! Onlar cahil, onlar bilmiyor. Telef olmalarına razı olamam. Ben "rahmetenlil alemin'im."

İşte iki insan tipi: zulme karşı merhamet...

Atalarımız: "Bir demirden hem nal yapılır hem kılıç" demişlerdir.
Nal olmaya aday insanlar yanında kılıç olmaya yakışan insanlar daima insanlık tarihinin iftihar tablosunu oluşturmuşlardır.

Selahaddin-i Eyyubi Kudüsü fethetmek için gittiğinde Haçlı komutanı Arslanyürekli Rişhard'ın hasta olduğunu duymuş, 'hasta bir komutanla savaşmak bize yakışmaz' diyerek gidip kendisini tedavi etmiş ve sonra kendisiyle savaşmıştır.

İşte iki insan tipi: Düşmanlığa karşı insaniyet...

Abdülhamit Cennetmekan, Filistinden toprak isteyen Tehodor Herzel'i huzurundan kovduktan sonra hastalandığını duymuş, Erenköyde bir eve yerleştirtip iyileşinceye kadar tedavi ettirmiştir.

İşte iki insan tipi: Kötü emele karşı iyi niyet...

Onun için bir Azeri atasözü vardır:
"Adam vardır, adamların nakşıdır,
Adam vardır, eşek ondan yahşıdır..."

Fethullah Gülen Kanal D de Yalçın Doğanın: Erbakanı seviyor musunuz? sorusuna:
-Hayır, hiç sevemedim. Baykal'ı seviyorum ama onu sevmiyorum, demiştir.
Aynı soru Erbakan Hocaya sorulduğunda:
-Biz Hocamızla günde beş kez gönülden buluşuyoruz, diye iltifat göstermiştir.

İşte iki insan tipi: Hased dolu yüreğe karşı kıble ve gönül birliği arzusu...

Eyüpte, Vakfımızın bulunduğu Nişanca Mahallesinde bir kaç kadın, mahalleyi metre metre parsellemişler, her gün istisnasız kedilere, köpeklere yemek ve su getiriyorlar. Kadınlardan biri yetmişe yakın. Elindeki poşetler o kadar ağır ki; yürüyüşünden belli oluyor. Güneşli havalarda hele, kan ter içinde kalıyor. 
Doyurmaya, yaşatmaya adanmış yürekler bunlar...

Oradan buradan sosyal medyaya görüntüler atılıyor: Kedileri köpekleri kesenler, haşlayanlar, boğazından asanlar, diri diri yüzenler, patilerini koparanlar...
Bunlar da insan...

İşte size iki insan tipi: Sureten insan sireten hayvandan da aşağı olanlarla meleklerden daha yüce olanlar...

Recep Tayyip Erdoğan seçim meydanlarında: "Bunları yaptım bunları da yapacağım. Aklınıza gelen, bildiğiniz bir projeniz varsa söyleyin, hakaret ve iftira etmeyin..." diyor.
Muhalefet ise: "Yıkacağız, kapatacağız, yarım bırakacağız, yok edeceğiz, seni oradan indireceğiz, yargılayacağız, seni hapishanede ziyaret edeceğiz, sen git de ne olursa olsun, 'yolcudur Abbas, bağlasan durmaz' hesap soracağız, Menderes gibi olacaksın..." falan diye gürlüyorlar...

İşte size iki insan tipi: İnşa etmeye kendini adayanlar, imha etmeye uğraşanlar...
Romayı yapmaya çalışanlarla yakmaya çalışanlar...
Ahseni tagviim ile Esfeli safiliiin.

Kardeş! Seçime gidiyorsun! El de senin vicdan da senin! 
Oy verdiğin odayı bir asansör olarak düşün!On katlı binanın beşinci katında bulunan Türkiyemizi, asansördeki 0(sıfır) düğmesine basarak sıfıra da indirebilirsin; 10(on)uncu katın düğmesine basarak onuncu kata da çıkarabilirsin!!..
Karar senin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.