MİT Artık Cumhurbaşkanı’na Bağlı

Müsteşardan Cumhurbaşkanına Devredildi

Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu, MİT müsteşarının başkanlığında devam ediyordu. Ancak çıkarılan KHK ile artık cumhurbaşkanı buna başkanlık edecek. Kararname ile Milli İstihbarat Teşkilatı, faaliyetler ve güvenlik soruşturmaları kapsamında bakanlıkla TSK personeli hakkında her türlü çalışma içine girebilecek. Yapılan değişiklik bugün Resmi gazete’de de yayımlanarak somut olarak yürürlüğe girdi. Buna göre Tayyip Erdoğan başkanlığında 15 ağustosta toplanan bakanlar kurulu tarafından 693 ve 694 sayılı kanun hükmünde kararnameler bugün resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Anayasanın 121. maddesi ile OHAL Kanunu 4. Maddesi kapsamında alınan kararlara göre bu oluşturuldu.

Tüm Maddeler” Cumhurbaşkanı” Olarak Değişti

Çıkarılan kararnamede OHAL kapsamında bazı kanunlarda düzenlemeye gidildi. Düzenlemede, MİT kanunu 3. maddesi birinci fırkasında bulunan “Başbakana” ibaresi “cumhurbaşkanına” olarak değiştirildi. Yani bu değişiklikle MİT cumhurbaşkanına bağlanmış oldu. Bunun yanında merkez ve taşra ibareleri de aynı kanunla değiştirilerek yürürlükten kaldırıldı. Aynı kanunda yer alan 4. Madde kapsamındaki fırka ve bentlerde de tüm “başbakan” ifadeleri “cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Ayrıca 5. Maddenin 3. ve 6. Fırkaları da değiştirilerek 4 ve 5. Fırkalar yürürlükten kaldırıldı.

MİKK Kuruldu

Çıkarılan KHK ile bir diğer değişiklik de MİKK oldu. Cumhurbaşkanına bağlı olarak yeni kurulan bu kurumun amacı, bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının belirtilen görev ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda temel görüşleri oluşturma olarak belirlendi. Yeni kurulan MİKK’in sekretarya hizmetleri MİT Müsteşarlığı tarafından yapılacak. Üyelerin görev ve yetkilerinin ayrıntıları da yönetmelikle düzenlenecek. KHK ile beraber 6 ve 8. Maddelerde de değişiklikler gündeme geldi. MİT Kanununun bu maddelerindeki Başbakanlık teftiş elemanları ibaresi Devlet Denetleme Kurulu olarak değişikliğe uğradı.

Anahtar Kelimeler:
MİTIstihbaratTayyip
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.