Haberci
Haberci
07 Mart 2023 Salı 23:47
Makam Bayrağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Makam bayrağı, adını kullanıldığı alanlardan almaktadır. Orta boyutlu, çeşitli direk renkleri ve sembollere sahip, kalın ve parlak kumaşlardan üretilen bir bayrak türüdür. Genellikle resmi kurum, toplantı salonları, firma ve şirketlerin giriş kısımlarında tercih edilmekle birlikte, daha çok statüyü çağrıştırmaktadır. Dikkat çekici renk ve desenlerde hazırlanması, sayı ve çeşitliliğinin kolaylıkla değiştirilebilmesi bu bayrak türünün öne çıkan önemli özelliklerindendir. Sıklıkla;

  • Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları,
  • Kamu kurum ve kuruluşları,
  • Çeşitli firma ve şirketler,
  • Fuar alanları,
  • Yönetici ve toplantı odalarında,

Genellikle yer verilmektedir. Dikkat çekici renk, desen ve sembollerde hazırlanabilen, boyutu ve taşıma kolaylığıyla ön plana çıkan bir bayrak türüdür. İki ya da daha fazla bayrağın bir araya gelmesiyle oluşturulan kullanımı oldukça yaygındır.

Makam Bayrağı Çeşitleri Nelerdir?

Bayrak çeşitliliği oldukça fazladır. Kullanım alanlarının fazla olması, sıklıkla tercih edilmesi ve gösterişli bir ürün olması nedeniyle çeşitliliği günden güne artmaktadır. Bayrak direği rengi ve uç kısımları kenar püskülleri, kullanılacak olan malzeme ve kalitesi değişkenlik gösterebilir. Üzerinde bolca dikkat çekici tasarımlar yapmak mümkündür. Kullanılan kurum ve kuruluşun itibar ve saygınlığını arttıracak, güven algısı oluşmasına yardımcı olacak makam bayrağı özel bir bayrak türüdür. Bayrak ölçüleri hariç, istenilen diğer bölgelerde çeşitli değişiklikler yapılabilir. Bayrak ölçüsü standarttır. Tercih edilecek özeliklere göre kenar püskülü, parlak kumaş, direk üzerine çeşitli semboller eklemek mümkündür. Bayrak direğinin üç çeşit rengi bulunmaktadır; Gold, krom ve gümüş. Sıklıkla gümüş rengi tercih edilmektedir.

Gönder Bayrak Nedir?

Yüksek boyutlu ve bir ip yardımıyla kontrolü mümkün olan gönder bayrak bir türüdür. Kullanımı çok eskilere dayanmakta ve geçmişten günümüze kadar boyutu kadar temsil ettiği anlamlarda sıklıkla değişkenlik göstermektedir. Yüksek boyutu, kontrol mekanizması ve yer değişikliğinin zor olması nedeniyle sıklıkla dışarıda kullanımı tercih edilmiştir.

Genellikle dışarıda kullanılacağı düşünülerek kaliteli ve dayanaklı kumaş ve baskı yöntemleri tercih edilmekte, bunu yanı sıra taşıdığı anlamlar sebebiyle de oldukça ilgi görmektedir. Yüksek boyutlu bayrak türleri arasında yer almakla birlikte, boyutu kurum ve kuruluşların isteği üzerine özelleştirilebilir. Bayrak direği boyutu, kullanılacak olan malzemelerin kalitesi kurumlar üzerinde saygınlık ve güven algısı üzerinde oldukça etkilidir.

Gönder Bayrak Nerede Kullanılır?

Bu bayrak çeşidi sıklıkla;

  • Kurum ve kuruluş önlerinde,
  • Hastane ve kreşler,
  • Okul ve üniversiteler,
  • Üretim ve siyasi parti merkezleri,
  • Federasyon ve çeşitli kulüp önlerinde,

Sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Geçmişi oldukça eskilere dayanan bu bayrak türü, bilinirlik ve tercih edilmesi açısından diğer bayrak çeşitlerinden ayrılmaktadır. Büyüklüğü, sayısı ve kullanım yerleri kurumlar açısından oldukça önemlidir. Kurumların akılda kalıcılığı, güven ve büyüklük anlamlarını çağrıştırmakla birlikte, temsil ettiği kurumların tercih ettiği bayraklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Bayrakların düzenli olarak bakımlarının yapılması ve değiştirilmesi oldukça kolaydır.

Flama Bayrak Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Flama bayrak, çeşitliliği ve kullanım alanı en fazla olan bayrak türlerinden bir tanesidir. Duvar ve arabalara eklenerek, elde tutularak ya da zemin üzerine sabitleyerek kullanmak mümkündür. Kumaş, renk, desen, kenar püskülü ve boyutu kişilerin talepleri üzerine çeşitli ekleme ve çıkarmalar yapmak mümkünüdür. 

Makam araçları üzerine, çeşitli etkinlik ve organizasyonlar, gösteri ve yürüyüşlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Boyutları ve kullanım alanlarının fazlalığı nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Günlük hayat içerisinde fazlaca karşılaşılan ve pek çok kolaylığı bulunan bu bayrak türü, flama bayrak ya da diğer bayraklara nazaran en fazla tercih edilen bayrak türleri arasında yer almaktadır.

Canva uygulaması nedir başlıklı yazı ilginizi çekebilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.