Seobaz
Seobaz
20 Ocak 2023 Cuma 11:07
Kooperatifçilik Uzaktan Eğitim Nedir?

14 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan resmi gazetede duyurulduğuna göre, kooperatif ve üst kuruluşların yönetim ve denetim kurulu üyeleri için kooperatifçilik eğitimi verilecektir. Bu eğitim, Ticaret Bakanlığı veya Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilecektir. Eğitim, kooperatifçilik ve üst kuruluşların çalışma konusu, ortak sayısı ve ciro gibi kıstaslarına göre belirlenecektir.

Kooperatiflik Eğitimine Kimler Katılabilir?

Öncelikle kooperatifçilik eğitimi Ticaret Bakanlığı tarafından SESOB (Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ) eğitim sağlayıcı olarak yetkilendirilmiştir. Eğitime her yerden katılım sağlanabilecektir. Eğitime tabi olanlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

a) Kredi ve kefalet, tarım satışı, tarım kredisi ve pancar ekicileri kooperatifleri (esnaf ve sanatkârlar)

b) İnşaat ruhsatı almış ve ortak sayısı 50 veya daha fazla olan yapı, turizm geliştirme ve gayrimenkul işletme konularında faaliyet gösteren kooperatifler

c) Taşıma konusunda çalışma gösteren ve ortak sayıları 50 veya daha çok olan kooperatifler

ç) Faaliyet konusuna bakmadan 20 milyon TL veya daha fazla net satış hasılatı olan kooperatifler

d) Faaliyet konusu bakılmadan 1.000 veya daha çok ortağı olan kooperatifler

Kooperatif Eğitiminin Kazandırdıkları

Kooperatifler, bir konuyu bir arada değerlendiren özel grupları içerir. Bu grupların bir arada hareket etmesi, bir bilinç ile mümkün olacaktır. Kooperatif konusunun içeriğinin bilinmesi, kurallarının bilinmesi, üyelerin üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarının değerlendirilmesi bakımından kooperatifçilik eğitimi almak önem taşır. Kooperatifçilik konusunu tam anlamıyla edinmiş olmak, kooperatiflerde yönetici olmak, personel olarak çalışmak ya da denetçi olmak adına önem taşıyor. Kooperatifçilik eğitimi sosyal olma adına da önem taşıyan bir eğitim şeklidir. Bir kooperatife yönetici veya denetçi olmak için gerekli olan her türlü bilgi ve içerikleri kooperatif eğitim kurslarından edinmek mümkün olacaktır.

Kooperatif Eğitimi Almak Bireye Neler Kazandırır?

Farklı konularda kurulan kooperatiflerde, kooperatife üye olan herkesin haklarının korunması gözetilir. Bu kuruluşlar kar amacı gütmeyen kuruluşlardır ancak, hakların tam anlamıyla sahiplerine verilmesi bakımından gerekli olan kurallar bütünü kooperatif kanununda belirtilecektir. Bu defter ve içeriklerinin tamamlanması için bilgi birikimine ihtiyaç duyulur. Kişiler kooperatif eğitimine tabi tutulduklarında kooperatif eğitimi sertifikası alacak ve bu sertifika ile kooperatiflerde bir görev yapmaya hak kazanacaklardır.  Kooperatifçilik eğitimi almak, kooperatife üye olmuş olan herkesin haklarını tam anlamıyla korumak anlamına da gelmektedir.

Kooperatifçilik Eğitim Süresi Nedir?

Kooperatifçilik uzaktan eğitimi, en az 40 ders saati olarak tasarlanmıştır. Bu eğitim, temel konuların 30 ders saati ve destekleyici konuların 10 ders saati olmak üzere yapılır. Her bir ders saati 50 dakikadır. Eğitimin en az 4/5'inin tamamlanması gerekmektedir. Bu eğitim Koop Sesob tarafından kooperatifçilik uzaktan eğitimi olarak yapılır ve Türkiye'nin her yerinden katılım sağlayabilirsiniz.

Kooperatifçilik Eğitim Ücreti Nedir?

Sistemimiz henüz başvuru sürecindedir. Süreç sonlandırıldığında ücret Koop Sesob tarafından duyurulacaktır.

Son Güncelleme: 20.01.2023 11:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.