Seobaz
Seobaz
23 Haziran 2020 Salı 15:32
Konforlu Yerden Isıtma Sistemleri DesEnerji’de!
banner109

Alternatif ısınma isteyenler için her geçen gün daha fazla talep gören yerden ısıtma sistemleri etkili ve yüksek performansta sundukları verimlilik ile ısınma ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılıyor. Temelde zemine yapılan ısıtma elemanlarının çalışması sonucunda işleyen sistem böylece döşendiği alanda hem dengeli bir ısı dağılımı sunuyor hem de ısıyı uzun süre muhafaza etmesi bakımından enerji masraflarının da düşünmesine neden oluyor. Desenerji.com olarak yerden ısıtma sistemlerinde etkili çözümler sunuyoruz.

Yerden Isıtma Sistemleri Niçin Kullanılır?

Yerden ısıtma sistemleri temelde; sulu yerden ısıtma, kablolu elektrikli yerden ısıtma ve karbon filmden yerden ısıtma olarak üçe ayrılmaktadır. Üçünün de temel çalışma prensibi uygulama yapılmış zeminden ısıtma sağlanmasıdır. Kömür ya da gazla ısıtma yöntemlerine göre çok daha ekonomik ve aynı zamanda da avantajlı olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca her türlü zemine uygulanabilen yapıları itibariyle de öne çıkan yerden ısıtma sistemleri, alanda bulunan tozların ya da benzeri akarların da zeminde toplanmasını engelledikleri için daha hijyenik bir ısınma fırsatı sunmaktadırlar. Bunun yanında fiyat performans açısından kullanıcı dostu bir imkan yarattıkları için yerden ısıtma kullanımı farklı alanlarda her geçen gün daha fazla artış gösteren bir potansiyele sahiptir. Yüksek enerji verimliliğinin yanında tamamen güvenli yapısıyla da öne çıkan sistem bu gelişmiş özellikleri ile birlikte doğru, hijyenik ve kaliteli ısınma ihtiyaçlara hitap etmektedir.

Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Yerden ısıtma yöntemlerinde pratik ve ekonomik yapısı ile öne çıkan sulu yerden ısıtma en temel olarak zemine özel ısıtma borularının döşenmesi ve bu boruların içinden düzenli olarak sıcak suyun dolaşması ile çalışmaktadır. Sistemin merkez bir ısıtıcı kaynağına bağlanması ile birlikte boruların içinden geçen su istenen sıcaklıkta kalır ve sürekli olarak dengeli bir ısınma sağlamaktadır.

Sulu ısıtma sistemleri pratik yapıları sayesinde; ev, ofis, cami, otel, okul, kreş, hastane, klinik gibi pek çok alanda kullanıma uygundur. Özellikle büyük alanlarda kalorifer gibi sistemlerin kullanılması büyük enerji tüketimine ve yeterli şekilde de ısınmamaya neden olmaktadır. Ancak sulu yerden ısıtma sistemleri istenen alana dengeli bir şekilde döşeme yapıldıklarından ötürü alanı hem homojen şekilde ısıtırlar hem de kalorifer gibi sistemlere göre çok daha az enerji harcarlar.

Sulu yerden ısıtma sistemi kurulumu için öncelikle ekiplerimiz tarafından gerekli alan incelemesi yapılır ve eğer alan döşeme yapılmaya uygun değilse, buna uygun olan gerekli düzenlemeler yapılır. Bu işlemlerin ardından alanın ısınma ihtiyacını en iyi şekilde giderecek yerden ısıtma borusu ve diğer malzemelere karar verilir. Özellikle boru seçiminde son derece özenli ve dikkatli olunması gerekmektedir çünkü sistemin en büyük çalışma elemanı borular olmaktadır. Boruların yerden ısıtma sistemleri için yüksek kalitede üretilmesi hem daha iyi bir ısınma hem de uzun süreli kullanım imkânı yaratmaktadır. Bunun yanında kullandığımız borular tamamen sulu yerden ısıtma sistemine uygun olduğu için tüm bu özellikler müşterilere sunulmaktadır.

Gerekli düzeltilerin yapılması ve malzemeye karar verilmesi ardından yalıtım malzemesi ile birlikte borular eşit olacak şekilde zemine döşenmeye başlanır. Boruların döşenmesi özel strafordan sağlandığı için zeminde herhangi bir delik ya da benzeri işlem yapılmaz. Bu şekilde yapılması zemini koruduğu gibi aynı zamanda sistemin kaldırılmak istendiği durumlarda da daha rahat bir şekilde sökülmesini sağlamaktadır. Sisteme yapılan döşeme ardından ısının dağılımı ve kontrolü için kolektörler yerleştirilir. Bu kolektörler ısının hangi derece olacağını ve hangi alanları ısıtacağının ayarını yapmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan vanalar sayesinde istenmeyen bölgelerin ısıtılması da engellemektedir.

Tüm gerekli kontrollerin ardından sulu yerden ısıtma sistemleri çalışmaya hazır hale getirilmiştir. Böylece mevsim koşullarından bağımsız olarak en ideal ısı değerleri rahatlıkla yakalanabilmektedir.  Bu özellikleri ile birlikte yerden ısıtma faydaları avantajları da şu şekilde sıralanabilir;

  • Sulu yerden ısıtma sistemlerinin kurulumu çok pratik ve herhangi bir hafriyat gerektirmeden yapılabilmektedir. Özellikle yerden ısıtma nedir sorusu ahşap zeminler için gündeme gelmektedir, ancak özel yalıtımı sayesinde ahşap zeminler yani parkeler üzerinde de çok rahat bir şekilde sistem kullanılmaktadır.
  • Isıtma yapılacak alanda yerden ısıtma sağladığı gibi yerden sürekli olarak sıcak hava dalgasının gelmesini sağlar. Bu durum ise toz ya da benzeri akar maddelerinin zemine yapışmasını engeller ve böylece zeminin daha hijyenik ve temiz kalmasına yardımcı olur.
  • Eşit ısı dağılımı sağlayarak alanın köşelerinden ortasına kadar tüm bölgelerinin en iyi şekilde ısınmasına neden olur. Bu durum zamanla alan içinde soğuk bölgelerin olmasını ortadan kaldırarak enerji verimliliğini çok yüksek oranlara çıkarır.
  • Alanda ekstra ısıtma sistemlerinin bulunmasını gereksiz kıldığı için alanın daha geniş ve ferah bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Böylece alanlarda daha estetik tasarımlar ve dekorasyon yapılabilmektedir.
  • Alttan ısıtma sağladığı için insan sağlığının ideal vücut sıcaklığının korunmasına, özellikle kış aylarında daha çabuk ısınmasına neden olur.
  • Güneş enerjisiyle de doğrudan çalışma özelliği ile birlikte enerji verimliliğine daha fazla katkı sunar.
  • İlk kullanımda yüzde 20 daha sonraki kullanımlarda yüzde 50’ye varan ısınma ve enerji tasarrufu sağlayarak diğer ısınma yöntemlerine göre eşsiz bir ekonomik yapıya sahiptir.

Kablolu Elektrikli Yerden Isıtma Nasıl Kurulur ve Çalışır?

Kablolu elektrikli yerden ısıtma genel hatları itibariyle binalarda, dairelerde, ofislerde ve hamam gibi alanlarda tercih edilen, hem ana ısıtma sistemi hem de mevcut sisteme daha fazla etki etmesi amacıyla tercih edilmektedir. Aynı şekilde kış bahçeleri gibi alanlarda da kullanmaya son derece uygundur. Çalışması temel hatları ile elektrik gücüne bağlantılıdır. Elektik ile çalıştığı için ısı kaybı oluşmamakta, istenen ısı değerleri doğru bir şekilde elde edilmektedir.

Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde güvenlik gündeme gelmektedir ancak kullanılan malzeme bakımından son derece güvenlidirler. Kaçak akım koruma rölesi kullanıldığı için herhangi bir sorun çıkarmaz ve aynı zamanda da olası bir kaçak durumunda sistem kendisini kapatmaktadır.

Bu ısıtmanın avantajları arasında belirlenen ısı değerlerinin altına düşmemesi ve üstüne çıkmaması yatmaktadır. Kolayca yapılan ısı ayarlaması sonucunda belirtilen sıcaklık değerleri her durumda muhafaza edilir ve sistem ısı değerinin üzerine çıktığında otomatik olarak kapanır. Böylece fazladan enerji harcanmasının da önüne geçilmektedir. Isı değerinin altına düştüğü durumlarda ise sistem yine otomatik olarak çalışmaya başlar ve böylece sürekli sistemi kontrol etmeye gerek yoktur. Programlanan yapısı sayesinde de istenen saatlerde çalışmaya ayarlanabilmekte ve istenirse tüm alan için değil daha lokal ve küçük alanlar için de döşemesi yapılmaktadır. Örneğin tüm evinize döşeme yapılması yerine sık kullandığınız odaya da ya bebeğinizin odasına bu sistemden yararlanarak etkili bir ısınma sağlayabilirsiniz. Ancak alanın tamamen ısınması ve enerji verimliliğinin yüksek olması için alanın tamamında bulunması tavsiye edilmektedir.

Elektrikle çalıştığı için montajı sırasında dikkatli olunmalı ve döşeme işlemleri uzman kişilerce yapılmalıdır. Tüm bağlantıların doğru olduğu takdirde sağlıklı ve güvenli bir ısınma çözümü oluşturan sistem, aksi hallerde çeşitli güvenlik risklerine neden olabilecektir. Bu yüzden kurulumun bayilik tarafından yapılmasına özen gösterilmelidir.

Karbon Film Isıtıcı Nasıl Kurulur ve Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sistemleri arasında öne çıkan karbon filmle ısıtma doğrudan parke üzerinde ve halı altında kullanıldığı için pratik bir çözüm olarak tercih edilmektedir. Isıtma kaynağı olarak elektrik kullanır ve özel karbon filmler enerji ile birlikte ısınarak döşeme yapılmış alanın ısınmasına neden olurlar. Parke ya da halılar için hiçbir tehlikesi bulunmamakta, zeminde tam uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Karbon filmlerin en büyük olumlu tarafı kesikli olarak kullanmaya imkân vermelidir. Yani ısınması istenen alanın tümüne uygulamak yerine belirli bir bölümüne rahatlıkla sistem döşemesi yapılabilmektedir. Bu durum ise sera, bahçe ya da cami gibi alanlarda çok kullanışlı olabilmektedir. Ayrıca ısınma kaybı olmadan radyatörlü ısıtmaya da rekabet gösterebilmektedir.

Zeminden ısınma yaptığı için insan vücudunun üşümemesi için gerekli olan ısı değerlerinin daha iyi bir şekilde elde edilmesini sağlar ve aynı zamanda zemine toz ve benzeri akarların birikmesinin de önüne geçer. Bu bakımdan hijyenik bir yapıya da sahiptir. Cami gibi alanlarda doğrudan halı altından kullanıldığı için son derece iyi bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Kurulumunda Uzman Güvencesi

Tüm bu özelliklere sahip ve yüksek enerji verimliliği sunarak çalışma kapasitesine sahip yerden ısıtma sistemlerinin çalışması ve uzun ömürlü olması için uzman desteğinin alınması gerekmektedir. Öncelikle hangi yerden ısıtma sisteminin ilgili alanda en iyi olacağına ve en iyi verimi sağlayacağına karar verilmesi gerekmektedir. Bu durum ise ancak alan, bina yapı elemanları, istenen sıcaklık değerleri ve yalıtım gibi konular gündeme gelerek tespit edilebilmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise yerden ısıtma fiyatları oluşturmaktadır. Yerden ısıtma temelde enerji tasarrufu sunarak, daha düşük ücretler ödeyerek verimli bir ısınma sağlanması için tercih edilmektedir. Haliyle fiyatlarının da döşeme ve kurulum aşamasında makul olması gerekmektedir. Firmamız yerden ısıtma sistemleri fiyatları açısından makul, ekonomik ve maddi açıdan zorluk yaratmayacak fiyat anlayışına sahiptir. Bu sayede kurulum yapılacak alana göre en makul olan fiyatlar çıkarılmakta, müşterilerin memnun kalması amaçlanmaktadır.

Yerden ısıtma sistemleri için diğer bir dikkate değer nokta ise kullanılan malzemenin kalitesidir. Yerden ısıtma sistemlerinde yüksek kaliteye sahip malzeme kullanıldığında sistem çok uzun süreler kullanıma uygun olmaktadır. Ayrıca bu malzemeler ile birlikte sistem kolayca arıza çıkarmaz ve böylece ek masrafların da oluşumunun önüne geçilir. Kullandığımız Rehau yerden ısıtma gibi ürünler sayesinde ihtiyacın en iyi şekilde giderilmesini sağladığımız gibi sistemin de uzun ömürlü olmasına neden oluyoruz. Özellikle sulu yerden ısıtma tercih ediliyorsa, bu durumda boruların ısınma ideal esnekliğine sahip olması, yalıtım malzemesinin ve döşeme straforunun iyi seçilmesine, homojen bir ısıtma için dengeli dağıtım yapılmasına gerek bulunmaktadır. Bu koşulların sağlanmadığı durumlarda yerden ısıtma sistemlerinden verim almak oldukça güç olabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinin tercih edilmesi ile birlikte; daha yüksek enerji verimliliği ve daha düşük enerji harcaması, dengeli bir ısı dağılımı, kullanılan alanın toz bakımından daha hijyenik olması, uzun vadeli kullanım, uzun süreli kullanımlarda yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu gibi avantajlar oluşmaktadır. Tüm bu etmenler göz önünde tutulduğunda çevreci ve dinamik yapısı ile birlikte ısınma konusuna yeni bir alan getiren yerden ısıtma sistemleri, daha çok kesim tarafından tercih edilmektedir. Yaygın olarak bilinen kanının aksine yerden ısıtma sistemlerinde herhangi bir zemin kısıtlaması da olmadığı için mülk sahiplerinin ihtiyacı doğru bir şekilde karşılanmakta ve kolaylık sunulmaktadır.

Son Güncelleme: 23.06.2020 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.