İspanyolca Öğrenmek İçin En Güzel Tavsiyeler

İspanyolca İngilizceden sonra en yaygın olarak konuşulan dildir. Dünya üzerinde 500 Milyona yakın kişi İspanyolca konuşmaktadır. Başta İspanya, Meksika, Kolombiya Arjantin, Peri ve Şili gibi ülkeler olmak üzere dünyanın neredeyse dünyanın her yerinde konuşulan bir dildir. Avrupa’da ise İspanya’da resmi bir dil olarak kullanılmaktadır. Bu kadar yaygın olması ise dili öğrenmenin avantajları arasında yer alır. İspanyolca öğrenerek dünyanın farklı yerlerindeki kişiler ile iletişim kurabilirsiniz.

İspanyolca Bilmenin Avantajları

İş hayatında ve eğitim alanında geniş bir kullanım alanına sahip olan bu dili öğrenmek kişilere büyük avantaj sağlamaktadır. İngilizce bilmek iş hayatında ve eğitim alanında bir zamanlar yeterli iken, artık ikinci bir dil edinimi gerektirir. İkinci dil bilgisinin ise kullanım alanının geniş olması kişilere avantaj sağlar. İş hayatında farklı pozisyonlarda ikinci bir dil bilgisi artık şart olarak aranmaktadır. İspanyolca ise geniş kullanım alanı ve öğrenme kolaylığı sayesinde kişilerin en çok tercih ettiği öğrenmek istediği diller arasında geliyor. İş hayatında geçerli bir dil olan İspanyolca kişilere geniş alan fırsatı da sunar.

Eğitim alanında da oldukça geçerli olan bu dil, İspanya’da eğitim alma fırsatı sunar. Bilindiği gibi özellikle Avrupa ülkelerinde üniversite ve yüksek öğrenim görmek isteyen kişilere ülkede konuşulan resmi dili bilme şartı koyuluyor. İngilizcenin resmi dil olmadığı bölgelerde eğitim almak isteyen kişiler, eğitim kurumlarında bu sınavlara girebiliyor ya da merkezi olarak düzenlenen sınav puanları istenebiliyor. İspanya’nın sahip olduğu kültürel miras ve eğitim kalitesi de öğrencileri kendine çeken en büyük etmenlerden biri. Sosyal bilimler, fen bilimleri, mühendislik ve mimarlık gibi geniş alanlarda eğitim fırsatı sunan İspanya’da bazı özel üniversiteler hariç eğitim kurumlarında dersler İspanyolca olarak verilmektedir. Bu nedenle üniversiteye girişte İspanyolcu sınavında belirli bir barajı geçmek gerekir. 

Eğitim ve iş alanı dışında, İspanyol kültürüne meraklı olan kişilerde İspanyolca öğrenmektedirler. Bilindiği gibi bir kültürü tanımanın en önemli yolu, o kültürdeki insanların dilini konuşmaktır. Bir turist olarak İspanya’ya ya da farklı bir ülkeye gittiğinizde İngilizceden farklı olarak o kültürün ana dilini bilmek, kişilere büyük avantaj sağlar. Gündelik hayattaki işlerinizde lazım olabileceği gibi, o kültürün insanları ile onların ana dilinden konuşmak, daha iyi hissetmenizi ve gidilen ülkede size daha iyi yaklaşılmasına neden olur. Bu nedenle gezi amacı ile gitmek isteyen kişiler, basitte olsa dilin ana kalıplarını öğrenmek ister. Bir yeri sormak, sipariş vermek, kendiniz tanıtmak için dil bilmek oldukça yardımcı olur.

İspanyolca Dil Bilgisi

Hint- Avrupa dillerinin bir kolunu oluşturan İspanyolca, Fransızca ile benzerlikler taşımaktadır. Portekizceye de oldukça benzer. Kelimeler dişi ve erkek olarak ayrılır. Dişi kelimeler ‘la’, erkek kelimeler ise ‘el’ dir. A ile biten kelimeler dişi iken, o ile bitenler erkek olarak tanımlanır. Sıfatlar da kelimelerin dişi veya erkek olmasına göre biçimlenir.

Konuşması diğer yabancı dillere göre zor olan İspanyolcada farklı bir cümle dizilişi kullanılmaktadır. Türkçede olduğu gibi özne-nesne- yüklem dizilişinden farklı olarak, sıfat ve zarflar yüklem sonuna eklenir. Tüm zamanlar için ayrı çekimler bulunur. Fiiller İngilizcede genel olarak düzenli olarak çekilmez. Gündelik dilde kullanılan filler düzensizdir. Kolaylığı ise Türkçe gibi okunduğu gibi yazılmasıdır. Farklı vurgulama tonları ve harfleri bulunur.

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca öğrenmenin en kolay yolu, diğer yabancı dillerde olduğu gibi konuşarak öğrenmektir. O dili anadili olarak konuşan insanlardan dili öğrenmek, konuşma sırasında farklı şive kullanımını önlemektedir. Bunun yanı sıra akıcı bir dil konuşmayı sağlamaktadır.

Dil kurslarının nitelikli olmaması ve dili öğreten kişilerin genelde ana dil olarak İspanyolcayı konuşmaması dil öğrenmede yaşanan sıkıntılardan bir tanesidir. Aynı zamanda bulunulan yerde dil kursu olmaması, özel bir zaman gerektirmesi, pahalı olması gibi nedenlerden dolayı dezavantajları da vardır. Yurtdışında dil okuluna gitmek, ana dilin konuşulduğu yerde olmak gibi bir avantaj sağladığından dili öğrenmenin en kolay yolu olsa da, eğitimin pahalı olması ve zaman gerektirmesi nedeni ile özellikle çalışan kişiler tarafından tercih edilmesini engeller.

İnternet üzerinden dil öğrenimi ise sağladığı avantajlar nedeni ile en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Sıradan dil kurslarından farklı olarak https://preply.com/tr/ispanyolca-eğitimi/skype sitesinde kolay bir şekilde İspanyolca öğrenebilirsiniz. Site içerisinde farklı ülkelerden öğretmenler bulunmaktadır. Kendi ana dillerinde de eğitim veren öğretmenler sayesinde, dili tüm püf noktaları ile öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda aksanı ve konuşma tonuda rahat bir şekilde öğrenilebilir ve yabancı dil konuşmanın zorlukları da aşılmış olur.

Site üzerinden size uygun zaman dilimini seçerek, istediğiniz zaman eğitim alabilirsiniz. Bu nedenle dil kurslarına göre oldukça avantajlıdır. Ödeyebileceğiniz ücrete göre de seçtiğiniz öğretmenlerden internet üzerinden ders alabilir ve kolay bir şekilde İspanyolca öğrenebilirsiniz. Diğer öğrenme yöntemlerine göre pek çok avantajı bulunan sitede aynı zamanda öğrenebileceğiniz farklı diller de bulunur.

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/tr/blog/2017/12/21/ingilizce-telaffuzunuzu-gelistirmek-icin-en-etkin-yollar/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.