Ankara'da Tüp Bebek Tedavisi Doktorları

Tüp bebek tedavisinde ülkemiz oldukça ileri seviyede olmasından dolayı, bugün binlerce evli çiftler çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Üstelik bu sadece ülkemiz ile sınırlı olmadığı gibi, dünya genelinde binlerce çift ülkemizi tercih ederek tedavi olmaktadırlar. Avrupa'da 40 yaş üstü hastalara tüp bebek tedavisi uygulanması yasak olduğundan ülkemiz tercih edilmekte olup, Ankara Tüp Bebek kliniği için de Prof. Dr. Sevtap Hamdemir tercih edilmektedir. Tüp bebek alanında servis, tedavi ücretleri ve başarı oranları bakımından dünyanın en önemli kliniği olmasından dolayı, her gün onlarca çift için umut ışığı olmaktalar.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebekte başarısız olma ihtimali de vardır. Tüm aşamalar en güzel şekilde geçse bile olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bunun bir çok nedeni olabilmektedir. Anne adayının yaşına bağlı genetik sebepler, kullanılan ilaçlarla yumurtalıkların tepkisinin farklı oluşu, yumurta rezerv azlığı gibi yumurta bozuklukları, erkekten alınan spermin kalitesi, rahim duvar kalınlığı sorunu, hastanın tavsiyelere yeteri kadar uymaması gibi nedenlere bağlı olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Ankara bölgesinde tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgiye https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Tüm tüp bebek aşamaları tamamlanarak hazır hale gelmiş embriyoların rahim duvarına tutunma kabiliyeti olanlar seçilerek anne rahmine transferi gerçekleştirilir. Bu süreçten sonraki rahim duvarı kontrolün yitirildiği alandır. Rahim zarı nedeniyle ve tıp tarafından sebebi çözülemeyen sebeplerden dolayı tutunma gerçekleşmeyebilmektedir. Şu ana kadar rahim ile ilgili araştırmalarda elde edilen bilgiler son derece sınırlıdır. Rahim duvarı kalınlığı, yapısal hastalık olup olmadığı gibi hususlar rahim ile ilgili bilinebilen unsurlardır.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç olumsuz sonuçlara neden olabilecek tüm sorunları giderdikten sonra tedaviye başlayarak olumsuz sonuçları en aza indirgemek için bu önlemi almaktadır. Ancak yine de olumsuz sonuç ihtimaller arasındadır. Tüp bebek tedavisi ilk olarak 1978 yılında uygulanmaya başlamıştır. İlk uygulama tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan bayanlar üzerinde uygulanmaya başlandığı için bu ismi almıştır.

O tarihten bugüne kadar insanların bebek sahibi olabilmeleri için bir çok çalışma yapılmış ve bu çalışmaların tamamı tüp bebek ismi altında toplanmıştır. O kadar gelişme gösterilmiştir ki anne ya da baba adayından hiçbir hücre alınmadan bile anne adayının hamile kalması sağlanabilmektedir.

Anne adayından alınan yumurta hücreleri ile baba adayından alınan spermlerin gelişmiş laboratuvar ortamlarında birleştirilmesi ve sağlıklı embriyoların ortaya çıkarılması sürecine tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Ortaya çıkarılan sağlıklı embriyoların anne rahmine transfer edilmesi ile tedavi sonuçlanır.

Öyle 3-5 ay denedik ancak hamile kalamadım diye panik yapıp tedavi için kapı kapı dolaşmayın. En az 1 yıl boyunca hafta en az 2 kere düzenli olarak ilişkiye girmişseniz ve buna rağmen hamile kalamadıysanız tedavi için başvurmalısınız. Ancak bu durum 35 yaşını geçmiş olan bayanlar için değişiklik gösterebilmektedir. Bu yaşlardaki bayanlar eğer 6 ay düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamazlarsa onların tedavi için başvurmalarında fayda vardır.

Tüp bebek tedavisinde ilk önce tedavi için gelen çiftlerin tedaviye uygun olup olmadıkları değerlendirilir. Uygun olduğu kanısına varılan hastaların kısırlık durumlarının tespiti için çeşitli tetkikler yapılır. Yapılan tespitler ışığında hasta için en uygun ilaç tedavisinin planlaması yapılır. Planlama doğrultusunda düzenli bir şekilde yapılan ilaç tedavisi sırasında doktor tarafından gözlemler ve tetkikler yapılmaya devam eder. Adet başlangıcından itibaren ilk 3 gün tüp bebek tedavisi için en uygun zamandır. Tedavi yöntemi ne kadar iyi tanımlanırsa o kadar başarılı bir sonuç alınmaktadır.

Tedavinin başlangıcından itibaren ilk 12 gün anne adayından yumurta hücreleri elde edilir.Bu 12 günlük süre boyunca hastanın her gün tüp bebek merkezine gelmesi sağlanır. Çünkü tedavinin en önemli süreci bu ilk günlerdir. Anne adayından elde edilen yumurta hücreleri belli bir büyüklük ve olgunluğa eriştikten sonra çatlayan yumurtalar 34-36 saat içerisinde toplanmaya başlar

Yaklaşık 15 dakika içerisinde yumurtalar toplanır. Annenin stres durumuna göre bu aşamada lokal ya da genel anestezi uygulanır.

Belli bir olgunluğa erişen yumurtalardan ve kaliteli sperm hücrelerinden en kaliteli olanlar seçilir ve döllenme işlemi için laboratuvar ortamında birleştirilir. Döllenme sonucunda oluşan embriyolar anne adayına transfer edileceği zamana kadar hazırlanır. Embriyo seçimi başarı için çok önemli olduğundan özel teknikler uygulanarak bu seçim yapılmaktadır. Seçilen kaliteli embriyonun anne rahmine transfer edilmesi ile tüp bebek tedavisi tamamlanır. Anne adayına transfer esnasında herhangi bir anestezi uygulanmaz ve ağrı acı hissedilmez. Embriyonun anne adayına transferinin 12. günü gebelik testi yapılır ve olumlu sonucun çıkması ile tedavi başarı ile tamamlanmış olur.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıçsayesinde başarılı bir tüp bebek tedavi süreci geçirebilirsiniz.Ankara’da tüp bebek tedavisi sürecinin nasıl işlediğini öğrenmek ve randevu almak istiyorsanız buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.