Seobaz
Seobaz
21 Mart 2022 Pazartesi 13:07
7 Adımda Avustralya Kırsal (Tarım) Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya kırsal vize başvurusu, Avustralya’ya çiftçi olarak gitmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Avustralya kırsal vizesi, Subclass 491 vizesi kapsamında tanıtılan yeni bir uygulamadır. Avustralya kırsal vizesi hamiline 5 yıl süre ile Avustralya’da çalışma, ülkede yaşama ve Avustralya’ya sınırsız bir şekilde giriş ve çıkış yapma hakkı tanımaktadır.

Avustralya kırsal vizesi hakkında bilinmesi gerekenleri, 2017 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Avustralya vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluş Vizem.net uzmanlarından öğrendik.

Başvuru için: 0850 241 18 68

Avustralya Tarım Vizesi Nedir?

Avustralya tarım vizesi, Subclass 491 vizesi olarak ele alınan vizelerden biridir ve Avustralya’da çalışmak isteyen vasıflı işçiler için verilmektedir. Avustralya tarım vizesi hamilleri, 5 yıl süre ile Avustralya’da belirlenen bir bölge içerisinde yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olmaktadır. Avustralya tarım vizesi başvurularına kişilerin aile bireyleri de eklenebilmektedir.

Avustralya'da Çiftçilik Yapmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Avustralya’da çiftçilik yapmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmektedir.


 

 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin, Avustralya’da ilgili bir kurumdan başvuru daveti almış olması ya da uygun akrabasının kişiye sponsor olması gerekmektedir.
 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin mesleğinin çiftçilik olması gerekmektedir.
 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin çiftçilik mesleği için gerekli becerilere sahip olması beklenmektedir.
 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin 45 yaşın altında olması şartı bulunmaktadır.
 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin bu mesleği icra etmek için davet edilmiş olmaları gerekmektedir.
 • Avustralya’da çiftçilik yapmak isteyen kişilerin Avustralya tarım vizesi puan sisteminden en az 65 puan almaları gerekmektedir.

Avustralya Kırsal Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya kırsal vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Kimlik belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, kişinin fotoğrafının, kişisel bilgilerinin ve veriliş ile bitiş tarihlerinin yer aldığı güncel tarihli bir pasaportun kimlik belgesi olarak sunulması gerekmektedir. Avustralya kırsal vizesi başvurusunda kimlik belgeleri olarak Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı da sunulabilmektedir.
 • İlişki temelli belgeler: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişi evli, dul, boşanmış ya da eşinden ayrı ise bu durumları belirten nitelikte belgelerin başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Karakter belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişi, 16 yaşını doldurduktan sonra 10 yıl içerisinde toplam 12 ay süre ile Avustralya’da bulunduysa bu durumun vize başvuru dosyası içerisinde belgelenmesi gerekmektedir.
 • İngilizce yeterlilik belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, kişinin yeterli düzeyde İngilizce bilgisi olduğunu gösteren belgeler başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Partner belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişinin partnerine ait; kimlik bilgileri, fotoğraf, karakter belgeleri, varsa evlilik cüzdanı ve temin edilebiliyor ise ilişkiye dair belgelerin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Beceri değerlendirme belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişinin, Avustralya tarım vizesi puan sistemi içerisinde değerlendirilen; yaş, Avustralya’da en az 1 yıl süre ile çalışıp çalışmamış olması, İngilizce yeterlilik düzeyi, eşinin puan sistemi kriterlerine uygunluğu, Avustralya’da eğitim görüp görmemiş olması, çiftçilik alanında tecrübeli olduğu yıl sayısı, eğitim düzeyi, iletişim kurabilecek düzeyde dil becerilerine sahip olup olmaması gibi kriterlere uygunluğunu gösterir nitelikte belgelerin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Sponsora dair belgeler: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişinin bir sponsoru varsa; sponsorun 18 yaşın üzerinde olduğunu gösteren belgeler, sponsorun vize başvuru sahibine sponsor olabilecek uygun bir akrabası olduğunu gösteren belgeler, sponsorun Avustralya vatandaşı, kalıcı oturum izni sahibi ya da Yeni Zelanda vatandaşı olduğunu gösteren belgeler, sponsorun Avustralya’da belirlenen bölgede yaşadığını gösteren belgeler ve sponsor tarafından doldurulmuş vize sponsorluk belgesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Adaylık belgeleri: Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunan kişi, Avustralya’da çiftçilik mesleğini icra etmek için aday olarak gösterilmiş ise bu durumun vize başvuru dosyasında belgelenmesi gerekmektedir.

Avustralya'da Çiftçi Olmak İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya’da çiftçi olmak için vize başvurusu için öncelikle başvuru sahibinin vize başvuru formunu doldurması, gerekli olan diğer belgeleri hazırlaması ve ardından SkillSelect üzerinden kullanıcı hesabı oluşturması gerekmektedir. SkillSelect üzerinden kullanıcı hesabı oluşturan vize başvuru sahipleri, ImmiAccount online başvuru sistemi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Online başvuru sistemi üzerinden gerekli bilgileri giren ve vize harcını ödeyen başvuru sahiplerinin vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avustralya Tarım Vizesinin Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya tarım vizesinin ücreti 4.115 Avustralya doları olarak belirlenmiştir.

Avustralya Kırsal Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avustralya kırsal vizesi; başvuruların %25’lik kısmı için 78 gün içerisinde, %50’lik kısmı için 6 ay içerisinde, %75’lik kısmı için 9 ay içerisinde ve %90’lik kısmı için 20 ay içerisinde çıkmaktadır.

2017 - 2021 yılları arasında Avustralya vize takip işlemleri için başvuru onay oranı en yüksek akredite kuruluş vizemnet seçilmiştir.

Avustralya Tarım Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Avustralya tarım vizesi 5 yıl süre ile verilmektedir.

Avustralya Tarım Vizesiyle Alınabilecek Haklar

Avustralya tarım vizesi ile ilgili en sık sorulan sorulara uzman danışmanlarının verdiği yanıtları aşağıda derledik.

Avustralya Çiftçi Alımı Yapıyor Mu?

Avustralya çiftçi alımı yapmaktadır. Avustralya’da çiftçi olarak çalışmak isteyen kişilerin istenen şartları sağlaması ve Avustralya kırsal vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Avustralya’da Tarım İşçisi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Avustralya’da tarım işçisi olarak gerekli ön şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Temiz adli sicil kaydına sahip olmak
 • A2 seviyesinde İngilizce biliyor olmak
 • Çiftçilik belgesi sahibi olmak

Avustralya Tarım Vizesi İle Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Avustralya tarım vizesi ile kalıcı oturum izni almak mümkündür. Avustralya tarım vizesi ile Avustralya’ya seyahat eden ve 3 yıl bu vize ile ülkede yaşayan kişilerin kalıcı oturum izni başvurusunda bulunma hakları vardır.

Avustralya Tarım Vizesi İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Avustralya tarım vizesi ile vatandaşlık almak mümkündür. Avustralya tarım vizesi ile Avustralya’ya giden ve ülkede 5 yıl süre ile kalmış olan kişilerin vatandaşlık başvurusu yapma hakları bulunmaktadır.

Avustralya Kırsal Vize ile Aile Üyeleri Avustralya'ya Gelebilir Mi?

Evet, Avustralya kırsal vize ile aile üyeleri Avustralya’ya gelme hakkına sahiptir.

Avustralya’da çiftçi olarak çalışmak isteyen kişilerin Avustralya kırsal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Gerekli belgeleri hazırlayan ve istenen şartları sağlayan kişiler kırsal Avustralya vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Avustralya Tarım Vizesi İçin Puan Sistemi Nasıldır?

Avustralya tarım vizesi puan sistemi, Subclass 491 vizeleri için uygulanan bir sistemdir ve Avustralya kırsal vizesi başvuruları için bu puan sisteminden en az 65 puan alınması gerekmektedir. Avustralya tarım vizesi puan sistemi içerisinde; başvuru sahibinin yaşı, İngilizce yeterlilik düzeyi, çiftçilik alanında tecrübeli olduğu yıl sayısı, eğitim düzeyi, Avustralya’da eğitim görüp görmemiş olması, Avustralya’da en az 1 yıl süre ile çalışıp çalışmamış olması, iletişim kurabilecek düzeyde dil becerilerine sahip olup olmaması, eşinin puan sistemi kriterlerine uygunluğu ve sponsorluk durumu gibi kategoriler yer almaktadır.

Avustralya Tarım Vizesi İçin Dil Şartı Var Mıdır?

Avustralya tarım vizesi için yeterli düzeyde İngilizce bilme şartı bulunmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.