Öne Çıkanlar Konya Şehir Hastanesi bölümleri Sağlık Bakanı Koca Şanlıurfa şehir hastanesi randevu alma Likit eyeliner Avrupa Konseyi Ulusal Özel Okullar Dernekleri Birliği

‘Orta Vadeli Program’ Açılımı

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, maliye bakanı Naci Ağbal ve kalkınma bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklanan orta vadeli program biri çok konuda vergi artışları ve tasarrufu öneriyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Şans Oyunlarında Vergi ve Kesintiler Artıyor

2018 yılından geçerli olmak üzere motorlu taşıtlar vergisi yüzde 40 oranında artırılıyor. Türk ekonomisinin itici gücü olan otomotiv sektörü her dönemde vergi artışından nasibini alıyor. Geçen yıl bu sektörde yapılan değişiklikle ÖTV oranında yapılan değişiklikle matraha dayalı vergilendirmeye geçilmiş ve vergi oranlarında ciddi artışlar olmuştu. Bu durum 2017 yılının ilk yarısında bu sektörü olumsuz etkilemişti. Hükümetin matraha dayalı ÖTV sisteminden vazgeçmesi ile vergide indirim bekleyen sektör yeni torba yasası ile indirim beklerken yeni vergi artışları ile karşılaştı. Maliye bakanı yaptığı açıklamada; 1-3 yaş arası araçların vergisi 1300 cc’nin altındakiler için 646 liradan 904 liraya, 1300-1800 cc arasındaki araçların vergileri ise 1035 liradan 1449 liraya çıkarılacak. Buna göre 2018 yılında 1-3 yaşa arasındaki çeşitli otomobillere 258 lira ile 9 bin 434 lira arasında MTV zam gelecek. Bu durumun satışlara yansıyacağı ve satışları %10-15 arasında azaltması bekleniyor. Öte yandan veraset ve intikal vergisi kanununda yapılacak değişiklikle şans oyunları ve çekilişlerde elde edilen gelirlerde yüzde 10 olan vergi kesintisi yüzde 20 olacak.

Gelir Vergisi Artışı

Maliye bakanının yaptığı açıklamaya göre bütün gelirler için uygulanan gelir vergisi tarifesinde değişikliğe gidilecek. Bu değişiklikler ücret gelirleri için 2018, diğer kazançlar için 2017 yılı kazançları üzerinden yapılacak. Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimi için yüzde 27 olan oran bu yasa ile yüzde 30 olacak. Kurumlar vergisi ile ilgili bazı değişiklikler yapılacağını belirten maliye bakanı, “finans sektöründe kurumlar vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkaracak bir yasal düzenlemeyi meclise sevk edeceğiz. İkinci olarak kurumların dağıtılmayan kar paylarından da yüzde 1 oranında vergi alınmasını öngörüyoruz” dedi.

Lojmanlar Satılacak

Bazı kurumların uhdelerinde bulunan nakit fazlalarının merkezi yönetim bütçesine aktarılacağını söyleyen maliye bakanı, hazine taşınmazlarından bir kısmı ile ilgili gelir getirici düzenlemeler yaptıklarını anlattı. Şehir merkezlerinde kalmış; eskimiş, yıpranmış ve depreme dayanıklı olmayan lojmanların satılarak bütçeye gelir sağlayacaklarını belirten Naci Ağbal; mali ve hizmet alımlarında, cari harcamalarda önemli kesintilere gidileceğini söyledi. Harcamalarda yapılacak tasarrufun milli gelirin yüzde 0,25 düzeyinde olduğunu bu miktarın yaklaşık 8.5 milyar lira olacağını sözlerine ekledi.

Meyveli Gazoza Yüzde 25 Vergi

Kola türü içeceklerden alınan yüzde 25 özel tüketim vergisi 2018 yılı başı itibarı ile tüm meyveli ve enerji içeceklerine de aynı oranda uygulanacak. Bu yolla bütçeye 500 milyon lira gelir sağlanacak. Tasarı ile cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, sabit görüşmelerden yüzde 15 ve data ve internet hizmetlerinden alınan yüzde 5 olarak alınan özel iletişim vergisi yüzde 7,5 olarak tek oranda belirleniyor. Operatörlerin aylık net hasılatları üzerinden yüzde 5 oranında telsiz ücreti alınacak. Yurtdışında gerçekleşen telefon konuşmaları ve data hizmetleri için yurtdışındaki operatörlere ödenen bedeller üzerinden KDV ile özel iletişim vergisi alınmayacak. Telefon operatörlerinden alınan Hazine payının takip ve tahsili hazineden alınarak bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna verilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.