banner102
kadir kurtay
kadir kurtay
23 Mart 2020 Pazartesi 18:59
Kredi Borçları Ertelendi mi? Bankalardan Açıklama

Halk tarafından soruluyor. Ülkemizde görülen koronavirüs salgını sebebiyle çalışma hayatı aksamakta. Bu sebeple vatandaşların kredi kart borçlarını ve kredilerini ödemekte zorluk çekmemesi için bankalar art arda ekonomik paket açıklıyor. 

Açıklanan paketlerde hem firmalara hem de bireysel kredilere büyük kolaylıklar imkanlar getiriliyor. 

Kredi kartı borçları ertelendi mi? Ziraat, ve Vakıfbank, Halkbank vede diğer bankaların kredi kartı borcu açıklaması

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası'ndan işletmelere vede bireysel müşterilere destek paketi:

1) 31.03.2020 tarihinde itibaren ödenmesi gereken dönem sonu ile taksit, vede faiz anaparasını ödeyemeyen firmalar bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan sağlanması.

2) Düzenli olarak ve nakit akış bozulduğu için ödeme sorunu yaşamakta olan müşterilerimiz için mevcut kredileri; 6 aya kadar ödemesiz dönem kaydıyla, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar ilave ek zaman tanınmak şartıyla, uygun vadeli yapılandırma uygulamaların geliştirilmesi,

3) Personel maaşları Bankamız üzerinden ödeyen firmalar 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları şartıyla;

Önümüzde 3 aylık personel maaş gideri kadar da ilave limit imkanı sunulması.

4) Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerinden keşide edilmiş çeklerin ödenmesi için kullanılmak üzere; genel kredi limitlerin daha çok artırılarak ilave olarak nakit kredi limit tahsis edilmesi,

5) İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı vede DBS limiti olan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerin daha çok artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunmaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

VAKIFBANK

Kredi vadelerin ertelenmesi mevcut kredilerin tekrardan yapılandırılmasına kadar bir çok maddeyi barındıran pakette yer alan destekler ise şöyle:

1- Firmalar, ve 31 Mart 'tarihinden itibaren faizler dahil olmak üzere 30 Haziran 2020  tarihine kadar bütün kredi taksitleri ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak,

2- İstihdam koruma için kredi taleplerini karşılamak vede işletmelere '3 aylık maaş gideri' kadar uzun vadeli kredi kullandırılması,

3- İşletmeleri mevcut olan kredileri kendi nakit akışlarına göre uygun olarak sektörel durumlarına ödemesiz dönem olarak tekrardan yapılandırılması,

4- Turizm şehir içi toplu taşıma dahil olmak üzere en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz olarak yapılandırılması,

5- Firmaların vergi, vede SGK gibi kamusal ödeme yükümlülükleri kolaylaştırmak için nakit yönetim limitlerin daha çok artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz olarak, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi,

6- Firmalara ait olan Business Kartlara limit artırımı daha çok yapılarak, maliyetsiz tedarik kapasitelerin daha çok artırılması,

7- Banko ve Çek ürünü limit vede yaygınlığın daha çok artırılarak, bankacılık garanti imkanı dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacın azaltılmasıyla maliyetsiz finansman imkanı sağlanması,

8- Bireysel olarak kredi ihtiyacı vatandaşlarımızın kredi talepleri VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığıyla veya Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine karşı maruz kalmaması,

9- Bireysel kredi müşterilerin taksit, vede kredi kart ödemeleri 3 aya kadar ertelenmesi,

VakıfBank'dan Mobil, ve İnternet Bankacılığıyla bütün ATM'ler üzerinden bir türlü gerçekleşmeyen işlemler için VakıfBank şubeleri saat 09.00 ile 17.00 arasında, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere uygun olarak çalışmaya devam edecek.

HALKBANK

Bankadan yapılan açıklamaya göre şöyle:

31 Mart 2020 tarihine kadar bütün taksit, ve faiz vede anaparasını ödeyemeyen firmalarıyla bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleme gerçekleştirebilecek.

Esnaf ve sanatkarlar bu zamanda yaşamış oldukları olumsuzluklara karşı destek olmak için talep etmeleri durumunda kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, ve Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay zamanla vede faizsiz olarak ertelenecek.

Nakit akışı düzeni bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz olarak kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz olardönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşları Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, vede istihdamlarını Şubat ayı sonuna kadar azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limit imkanı verilecek.

Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi için, genel kredi limitleri daha çok artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis yapılacak.

İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı vede Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti olan firmaların kurumsal kart limitleri daha çok artırılacak.

TÜRKİYE İŞ BANKASI

Türkiye İş Bankası,  koronavirüs salgın sebebiyle  ekonomik destek paketini devreye koydu.

İş Bankası' tarafından yapılan açıklamaya göre: Türkiye'de çok hızlı şekilde yayılma başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tabir edilen koronavirüs salgın sebebiyle devreye almış olduğu ekonomiye destek paketini açıkladı.

Bütün müşteriler 30 Nisan'tarihine kadar ihtiyaç duyması durumunda anapara ile faiz vede taksit ödemeleri olmak üzere ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'tarihine kadar ertelenmesine imkan verilecek.

Salgın'dan dolayı mali bünyesini olumsuz yönden etkilenen başta turizm, olmak üzere lojistik, ve AVM, vede perakende sektörleri ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli bütün destekler verilecek.

Bütün maaşlar anlaşmalı olsun veya olmasın banka müşterileri gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları şartı ile gerekirse ilave limit tahsisi hızı ile ödenmesine katkı sağlanmış olacak.

Dijital kanallar üzerinden gerçekleşecek olan EFT havale işlemleri 30 Nisan'a kadar karttan karta ve havale dahil olmak üzere hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

Sağlık ve gıda başta olmak üzere, bütün müşterilerin alışverişi anında ihtiyaç duyulması durumunda kredi kartı limitleri artırıma gidilecek. POS Ödeme Kaydedici Cihaz ücretleri 3 ay boyunca ertelenecek.

Bireysel müşterilere, ve tüketici kredisi, ve kredi kartı vede ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı geliyor.

İş Bankası, bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, Türkiye'nin Bankası olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacak.

Son Güncelleme: 23.03.2020 19:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.