Öne Çıkanlar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Sınav Giriş Belgesi Cumhurbaşkanı Erdoğan Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı 6 kamu personel alımı Başbakan Binali Yıldırım

İran Tarihi ve Günümüz

Geçmişte, İran ülke dışındaki insanlar tarafından "Persia" olarak adlandırılmıştı. Orada yaşayan insanlar ülkeye "İran" dedi. Resmi adı İran’da bir bölge olan İran’dan geliyordu. Persia adı, diğer ülkelerle ve hükümet belgelerinde çalışırken kullanılıyordu.

1935 yılında Reza Shāh Pahlavi İran Şahıydı. Resmen yabancılardan ülkeye "İran" demelerini istedi. Bu, İran'ın tüm İranlı olmayan İranlılara ve İranlı olan İranlılara ait olduğunu göstermek için yapıldı. İran ismi, Aryanların ülkesi anlamına geliyor. Zerdüştlerin Avesta adlı eski kitabında kullanılır. 19. ve 20. yüzyılın başlarında, Aryan adı Avrupalılar tarafından tüm Hint-Avrupalıları kastediyordu. "Aryan Yarışı", Hitler'in "Üstün" veya "mükemmel" yarışını tanımlamak için kullandığı bir terimdi, ancak ilk önce İranlılar anlamına geliyordu. "Aryan", İran dillerinde "asil" anlamına gelir.

Pers imparatorluğu

MÖ 500 civarında, şu anda İran olan bölge, Achaemenid İmparatorluğu'nun merkezi idi. Yunan şehir devletleri, Büyük Darius ve Xerxes başkanlığındaki Pers ordularına karşı savaştı. Ardından Büyük İskender, Achaemenid Pers hanedanıyla savaşarak ülkeyi ele geçirdi. Daha sonra karar verdi.

Onlardan sonra, Sassanian hanedanı (224-651) oluşuyor. Diğer insanlar Persler’i Araplar (7. yüzyıl), Türkler (10. yüzyıl) ve Moğollar (13. yüzyıl) gibi bir araya getirdiler. Ancak, İran her zaman farklı bir kültüre sahipti ve hayatta kalmaya devam etti.

II. Dünya Savaşı Sonrası

Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) İran’da, Başbakan Mosaddegh’in kaldırılmasına yol açan ayaklanmalar yaratmak için çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya daha sonra yine Şah Muhammed Rıza Pahlavi’yi İran Kralı yaptı. Şah İran'dan ayrıldığında bir yıldan daha az bir süredir hükmetmişti. İran hükümeti, İslam Devrimi ile bir İslam Cumhuriyeti olarak değiştirildi. Kısa süre sonra, yeni hükümetin desteğiyle İran Öğrenci Hareketi (Tahkim Vahdat), Tahran'daki ABD Büyükelçiliğini devraldı. Diplomatların çoğunu 444 gün rehin tuttu.

İki ülke arasındaki ilişkiler o zamandan beri iyi değil. Örneğin, ABD, İran’ın terörist grupları İsrail’e karşı desteklediğini iddia ediyor. İran, İsrail’i ülke olarak görmüyor. İran, çoğu Arap ülkesiyle birlikte, İsrail'in var olma hakkına sahip olmadığına inanıyor. Ancak, İran zaman zaman Batı ile işbirliği yaptı. Bu anlaşmalar enerji ya da terörle mücadele hakkındaydı.

İran, 1980'lerde İran-Irak Savaşı ile savaştı. Birçok yabancı ülke Irak'ı destekledi.

Şimdi Batı, İran Nükleer Yayılma Önleme Anlaşmasının bir üyesi olmasına rağmen İran'ın nükleer teknoloji kullanmasını önlemeye çalışıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) birçok kez İran'ın nükleer silah geliştirdiğine dair bir kanıt bulunmadığını bildirdi. Ancak İran’ın bunu gizlice yapmadığından emin olamayacağını da söylüyor.

İran’daki nükleer faaliyet konusundaki bir Aralık 2007 CIA raporu, İran’ın nükleer silah teknolojisini elde etmek için kullandığı gizli programın 2003’te durdurulduğunu söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.