CENAZE,GASİL, MEVLİT VE İMAMLAR
Giresun Valiliği, Giresun Müftülüğü ile aldığı bir kararla İmam Hatiplerin ve diğer, Din Hizmetlerini kısmen veya tamamen yerine getirenlerin, bu hizmetleri bila bedel yapmaları gerektiği üzerinde mutabakata varmışlar.

Varılan kararın içeriğini tam metin olarak okumuş değilim. Ancak eğer alınan karar:
A- Cenazede okunacak Kur'an, vaaz, imamet; yapılan duaların ücretsiz olmasını muhtevi ise karar doğrudur.
Çünkü, Kur'an ve dua parayla okunmaz... Hem okuyan hem de okutan için haramdır.  Kur'an okumak bir ibadettir, ibadet parayla yapılmaz.
Bu hususta Prof. Hayreddin Karaman'ın, İSLAM'IN IŞIĞINDA GÜNÜN MESELELERİ adlı eseri tavsiye edilebilir.

B-Eger alınan kararda cenaze yikayacak İmam veya gassalın bunu ücretsiz yapmaları ise burada şu hususlara bakılır:
a-İmam veya Gassal bu iş için görevlendirilmiş de, bunun karşılığı ücretini belediye, devlet veya bir kurumdan, vakıftan aliyorlarsa, karar doğrudur.
b- Durum böyle değil de, mahalledeki caminin İmamı, Kur'an Kursunun bayan hocası, köyün imamı, imamın karısı bu işleri yapmak için kendilerini " durumdan vazife çıkararak" görevin içinde bulmuşlarsa, onların bu yıkama için ücretlerini almaları gerekir. Çünkü bir görev yapılmıştır ve bunun ücreti vardır.
"Efendim, İmam devletten maaş alıyor. Yapacak tabii" gibi tarizler burada şık düşmez. Çünkü İmamın görevleri arasında ölü yıkamak  yoktur.
Yıkar ve ücret almaz; ayrı mesele... Ama ücret almak hakkıdır.
Din bu görevi ölenin yakınlarına vermiştir. Babanın oğullarına, annenin kızlarına vermiştir. Onlar olmazsa bacılar kardeşler  sorumluluğa daha  yakındırlar.
İmamın almış olduğu maaşa karşılık görevi imamettir, hitabettir, irşad tır, çocukları ve isteyen büyükleri okutmaktir. Başka görevlinin olmadığı yerlerde cami temizliğidir. Cenazenin namazi, duası, mezara defnedilinceye kadar olan manevi hizmetleridir.

c-Eger karar, cenazenin üçü, yedisi, kırkı, elli ikisi gibi zamanlarda imamın ücretsiz mevlit okuması ise, bu durumda yanlıştır ve imama haksızlıktır. Çünkü dinimizde mevlit okumak yoktur. Mevlit okumak bir hurafedir. Ancak " bidati hasene"  yani, iyiliği, hayrı şerden fazla olan bir bidat olarak kabul edilmiştir.
Öyle de olsa İmamın ücret almadan mevlit okuması kendi kararıyla ise mesele yoktur, lakin kurumu karariyla ise imama haksızlıktır.
Kimse, başkası için mevlit okuyup boğazını yırtmak zorunda değildir.
Ayrıca dinimizde, üç, yedi, kırk, elli iki geceleri gibi bir gece yoktur. Bu tamamen dine bir şey ilave etmek gibidir ve şirktir. Bu, dinin bir hükmünü yorumlamaktan çıkan bir gelenek de değildir.
Dine bir hükmü ya Allah, ya da peygamber ekler. Bu konuda AHZAP/36.ci ayet sarihtir.
Dolayısıyla İmam mevlit okuduğu için ücret isterse anasının ak sütü gibi helaldir. Şayet hem mevlit hem Kur'an hem de dua okuduysa, ücret isteyemez, alamaz. Veren de alan da gunahkardir.
 C- Karar, imamın cenazedeki ıskat,devir gibi dağıtıldığı halde fazla gelip İmama verilen parayı almasını yasaklamışsa; karar doğrudur.
Iskat ve devir tarihin bir devrinde, coğrafyanın çok geniş, yerleşim yerlerinin çok dağınık, nüfusun az olduğu devirlerde, cenazeye gelen kişi mağdur olmasın, cenazeler de cemaatsizlikten sefil kalmasın diye verilmiş bir fetvaya dayanır.
Mesela, Giresunun bir köyünde cenaze var, Keşaptan bu cenazeye adam gelmesi gerekiyor. En yakın Müslüman nüfus orada. Keşaptan kimse gelmese cenazeye katılacak adam yok, gelse o gün bir yevmiye gidiyor. Cenazeye gelene bir yevmiye verelim denmiş. 
Bu gün artık buna gerek yok. Dolayısıyla devir,ıskat artık bir hurafedir. Dağıtılmasının bir anlamı yoktur.

CENAZE MASRAFLI MI?
Beraber hesaplayalim: İki kişi yıkama işini fazlasıyla görür. 100 Erden 200
Mezar kazım işi en fazla 300
Kefen ve tahta: 500
Toplam bin TL dir.
Ama siz İslam'da olmadığı halde yemek dağıtırsaniz,
İslam'da olmadığı halde araç tutarsanız,
İslam'da olmadığı halde ıskat dağıtırsaniz masrafınız artar. 
O sizin bileceginiz iştir.
Bin TL bir cenaze için çok diyen varsa ona biz bişey diyemeyiz. Çocuğunun düğünü için binleri harcayanin anne/ babası için bin TL harcayamamasına bişey demek gerekmez.

Eğer cenaze, Yunusun:
Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar,
Soğuk su ile yuyalar...

tarzı fakirse, onun gaslinden para alacak kadar ruhu korelmiş bir İmam olacağını sanmıyorum.

Düşünün; bir kazada yanmış veya parçalanmış cesedi bir gassala veriyorsunuz, o gassal resmi bir yıkayıcı da değil, ona bunun ücretini ödemiyorsunuz; ölünüzü kul hakkıyla ahirete gonderiyorsunuz.
Hoş mu?
Doktordan da aynı şeyi isteyebiliyor muyuz?

İsteyemeyiz. Çünkü o doktor, bu İmam...
İyilikleri hiç görülmeyen, ufacık hataları şarkdan garba borazanla üflenen Peygamber mihrabinin  varisi...
Rabbim tüm olmuslerimize rahmet eylesin.

İdris Günaydın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.