JMO’dan Irak-İran depremi açıklaması

Tatar “Aynı dağ kuşağındayız, benzer depremler olabilir”  “Bir kez daha Uyarıyoruz. Yetkililer görevini tam yapmalı”

 İran-Irak sınırında, Sarpol-e-Zahab yerleşim yeri civarında, 12 Kasım tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak TMMOB Jeoloji Muhendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, Türkiye’den Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak ve Hakkari ilerinde de hissedilen depremin nispeten derinde oluşması ve ters fay niteliğinde olmasının oldukça geniş bir coğrafyada hissedilmesine neden olduğunu kaydetti.

TATAR “TÜRKİYE’DE BENZER DEPREMLER OLDU, OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

JMO Adana Şube Başkanı Tatar, Türkiye’deki depremleri anımsatarak “Ülkemizde sınırlarında yer alan aynı deprem kuşağında  son yüz yıllık aletsel dönem kayıtlarına bakıldığında; 1975 yılında Diyarbakır- Lice’de, 2400 kişinin yaşamını yitirdiği Mw.6.6 büyüklüğünde,  7 Mayıs 1930 tarihinde Hakkari’de, 2514 kişinin yaşamını yitirdiği Mw: 7.2  büyüklüğünde,  23.10.2012 tarihinde Van-Edremit’te 40 kişinin yaşamını yitirdiği Mw.5.6 büyüklüğünde çok sayıda depremin meydana geldiği bilinmektedir. Sonuç itibariyle; aynı dağ kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde de benzer depremler olmuş ve önemli hasarlar yaratmışlardır. Bunların gelecekte de olması mümkün görülmektedir” diye konuştu.

TATAR “UYARILARIMIZA RAĞMEN ZEMİN VE TEMEL ETÜD ÇALIŞMALARI YAPILMIYOR”

Jeoloji Muhendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, yerel ve merkezi yönetim birimlerinin üzerlerine düşen görevi tam olarak yapmasının önemine işaret etti. Tatar şöyle devam etti;

“Tüm ülke sathında yerel ve merkezi yönetim birimlerimizin planlama, yapı üretimi ve denetimi süreçlerinde jeolojik-jeoteknik çalışmalara gerekli hassasiyeti göstermelerinin ne kadar yaşamsal önem arz ettiği bu yaşanan deprem ile bir kez daha görülmüştür. Ancak, gerek doğu ve güney doğu, gerekse ülkemizin farklı kentlerinde bina yapım sürecinde yapılması gereken zemin ve temel etüt çalışmalarının Odamızın yaptığı tüm uyarılara rağmen yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda  ilgili Belediyeler başta olmak üzere; kamu kurum ve kuruluşları  bir kez daha uyarıyoruz. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyenlere ilişkin iş ve işlemler derhal başlatılmalı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiren bina ve bina türü yapılar için ruhsat verilmeden önce etüt ve projelerinin mevcut İmar Kanunu’na uygun olarak hazırlanıp, hazırlanmadığı ve buna ilişkin denetim ve incelemelerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği mutlaka kontrol edilmeli eksik veya hatalı etüt ve projeler iade edilmelidir.

TATAR “BELEDİYELERDE ETÜTLERİ KONTROL EDECEK BİRİM KURULMALIDIR”

En kısa zamanda Belediyelerde bu etütleri kontrol edecek bir birimin kurulması gerekmektedir. Unutulmamalı ki; bir doğa olayı olan deprem; kentleşme için jeoloji bilim ve uygulamalarına önem vermeden yapılan yanlış yer seçimi kararlarından başlayarak; her türlü yapı için zorunlu olan zemin ve temel etütlerinin yapılmamasından, bina yapımında yeteri mühendislik hizmeti alınmamasından ve denetimsizlikten dolayı birer afete dönüşmektedir. Bu vesileyle bölgede yaşamını yitiren dost ve kardeş ülke insanlarına geçmiş olsun  ve  başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.