Adanaajans
Adanaajans
13 Şubat 2023 Pazartesi 00:15
Adana Şehir Hastanesi Haberleri, Randevu Alma Ve Hizmetleri

18 Eylül’den Adana Şehir Hastanesinde ortaya çıkan sorunları ele alan açıklama gerçekleştirildi. Yapılan açıklama ile özellikle hastane içerisinde yoğun çalışma, personel eksiklikleri ile beraber güvenlik gibi konuların yaşandığı açıklandı.

Adana Tabip Odası açılışından sonra Adana Şehir Hastanesi’nde ortaya çıkan yoğun çalışma, personel eksikliği, güvenlik problemlere dikkat çekmek için doktorlar basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hastane açılışından bu yana huzursuz bir şekilde çalıştıklarını açıklayan Adana Tabip Odası Başkanı Doç Dr. Ali İhsan Ökten, sorunların çözüleceği kurumsal bir yapının bulunmadığını aktardı. Başhekimlik problemlerini çözebilmek adına ne kadar iyi niyetli uğraşılsa bile Kamu-Özel Otaklığı denilen bu sistem nedeniyle sorunların büyümeye devam ettiğini anlatan Doç Dr. Ali İhsan Ökten sorunların sadece santrale söylendiğini açıkladı.

Açıklama gerçekleştirmek için Başhekimlik önünde toplanmış olan hekimler ve hemşirelere emniyet, güvenlik gerekçesi hastane dışarısında açıklama yapmalarını açıkladı. Yapılan açıklamalara SES üye ve yöneticileri de katılış gerçekleştirdi.

Döner Sermaye Düştü

Sağlık personelleri adına açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, eski zamanlarda daha çok çalışmalarına rağmen yeni Şehir hastaneleri içerisinde asistan hekimlerin son derece az olduğunu açıkladı. Uzman hekimlerin ortalama olarak dörtte bir ya da yarısı kadar döner sermaye alınması sırasında hemşire ve teknisyenlerin büyük bölümünün döner sermayeden uzak kaldığını söyledi.

Güvenlik Görevlisi Sayısı Az

Poliklinik, servis ile beraber yoğun bakımlar içerisinde sekreter problemlerini tamamen çözülmüş olması ile beraber hala sorunun bulunduğu anlatan Ökten, doktorların hastalar ile beraber geçirecekleri bilgisayar verileri ile zaman harcadıklarını açıkladı. Hastanenin büyük yapıda bulunması güvelik problemlerinin mevcut olduğunu dile getiren Ökten, akşam saatlerinde güvenliğin problemlerinden bahsetti.

Asistan Hekimler konusunda ortay acıkan sorunları anlatan Dr. İsmail Eroğlu, asistan hekimlerin bu süreçlerde ağır zarar gördüklerini aktardı.  Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1550 yataklı hastaneye dönüştürüldü.

Asistan Hekim Sayısı Az

Yeterince asistan hekim olmamasını söyleyen doktorlar, çalışma koşullarının bu eksiklik nedeniyle daha ağır duruma gelmiştir.

Kamu-Özel ortaklığı olan bu sistemde sorun yarattığını açıklayan Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Asli İhsan Ökten, sıkıntıların hala giderilemediğini, sıkıntıların devam ettiğini açıkladı.

Şehir Hastanesi’nin bir eğitim hastanesi olarak yer almasına rağmen kütüphanesi olmadığını da açıklandı.

                                                       

Adana Şehir Hastanesi Randevu Alma

Adana şehrinde hizmete giriş yapan ve milyonlarca insanın beklediği Adana Şehir Hastanesi randevu alma iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

İlk olarak 182 numaralı hatlı numarasını arayarak müşteri temsilcisi yardımı ile randevu alma olarak yer almaktadır. İkinci uygulama ise MHRS aracılığıyla online randevu alınmasıdır. Kimlik numaraları ve sisteme üye olduğunuz zaman sahip olduğunuz şifrenizle giriş yapacağınız MHRS’nden istediğiniz poliklinik üzerinden sizde randevusunu alabilirsiniz. Tetkik sonuçları konusunda sistem üzerinden takip ederek her türlü bilgilere kolayca ulaşabileceğiniz randevu sistemleri ile beraber güvenilir bir hastane içerisinde muayene olmasın ayrıcalığını en iyi şekilde yaşayabilir, yeni hizmet binasında daha fazla uzmanlığa hakim olabilirsiniz. İnternet üzerinden randevu almak adına daha önceden üyelik kaydınız bulunmaması durumunda randevu alma butonuna tıkladıktan hemen sonra gelen ekran üzerinden üye olma seçeneğine giriş yaparak üyelik işleminizi yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut olması durumunda kimlik numaranız ve şifrenizle beraber sizde istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu yapabilirsiniz. MHRS mobil randevu almak adına sizde akıllı cihazınızın uygulama marketleri üzerinden MHRS uygulamasını indirebilir üyelik kaydınız bulunmaması durumuna telefonlarınız üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz.

Adana Şehir Hastanesi Doktorları

Adana Şehir Hastanesi içerisinde farklı branşlarda uzmanların yer aldığı büyük bir şehir hastanesi olarak yer almaktadır. Hastalara buradan en iyi hizmetin verilmesi adına hizmet veren hekimler asistanlarıyla beraber doğru uygulamaları sunmaktadır. Bunun yanında her hastanın uzman muayenesi ve dikkatli tetkikleri özenle yapılması gerekmektedir. Pek çok hekim Tıp Fakültelerinin en iyi bölümlerinden mezun olabilmektedir.

Adana Şehir Hastanesine Ulaşım

Pek çok sağlı alanında uzmanlık hizmeti vermeye devam eden Adana Şehir Hastanesine ulaşım da son derece kolay olmaktadır. Yüreğir ilçesinde yer alan hastane Dr. Mithat Özsan Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Adana Entegre Sağlık Kampüsü Türkiye’nin Adana, Hatay ve Osmaniye şehirlerinde yer alan vatandaşlara sağlık hizmetleri vermektedir. 1.550 toplam yatak kapasitesine sahip olan entegre sağlık kampüsü üzerinde meydana gelmekte ve üç adet hastaneyi bir arada bulundurmaktadır. Bu hastane alanları 1150 yataklı bir fizik tedavi hastanesi ve hükümlüler için 100 yataklı bir yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesini de içerisinde bulundurmaktadır.

Lazerle Prostat Ameliyatı

Adana Şehir Hastanesi lazer yöntemiyle prostat ameliyatı hizmeti verildi. İlk kez denenen operasyon sayesinde artık ameliyatlar kansız ve ağrısız yapılıyor. Bu uygulama sayesinde hastalar 24 saat içerisinde taburcu olabilmektedir.

İlk kez yapılmış olan operasyon sonrası kansız ve acısız tamamlandı. Hastalar bu ameliyat sonrasında 24 saat sonra taburcu edilerek yöntem başarıyla sonuçlanmıştır.

Kanama ve Acı Yok

Kanama ve acıya gerek kalmadan uygulanan operasyonda 24 saat içerisinde taburcu olan tüm hastaların ağrı sorunları ortaya çıkmamaktadır. Özellikle 70 yaş ve üzerinde görülecek olan bu problemler lazer tekniği uygulanarak yok edilmektedir. Bu ameliyat ile büyüyen prostatın tam anlamı ile çıkarılması ve tedavi içerisinde sonuç alınmadığını ifade etmektedir.

Hastaların prostat doku bölgesinde kapsüle kadar alındığını açıklayan uzman doktor Güçlü Gürlen, açık ameliyat uygulamalarında bu bölümün, kapalı ameliyat yöntemi ile elektrik kesilmesi gibi durumun yaşandığı açıkladı. Kapalı teknik ve açık teknikte de kanama risk durumlarının fazla olduğunu açıklayan uzmanlar, idrar problemlerinin de giderildiğini açıkladı.

Birkaç Hastanede Yapılıyor

Lazerle ameliyat tekniği sadece birkaç hastanede yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hastaların operasyon sonrasında ise herhangi bir sıkıntı yaşamdan hayatlarına devam etmektedir. Bununla beraber prostat operasyonlarında lazer tekniği tercih edildiği zaman bunun iyi bir hastanede yaptırılması gerekmektedir. Prostat konusunda yaşı ilerlemiş olan hastalar üzerinde tercih edilen pek çok yöntemden daha iyi sonuç verebilen lazer uygulaması ameliyat sonrası iyileşmesi hızlı olan operasyonlardan olmasından dolayı güvenle tercih edilmektedir. Özellikle uygulama alanında başarılı sonuçların alınması hastalara umut vermektedir.

Lazer tedavisi bu tıkanıklığın tam olarak açılması ve hastanın tekrardan rahat idrar yapması adına uygulanan kapalı ameliyat yöntemleri arasındadır.

Avantajları

Lazer enerjisinden yararlanılarak yapılan ameliyatların bazı avantajları yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi prostat bölgesinin buharlaştırılması esnasında kanamanın son derece az olması ve bu nedenle kan kayıp seviyelerinin düşük seviyelere gelmesidir. Kanama az olarak yer almasından dolayı uygulama sıklıkla tercih edilmektedir. Lazer enerjisi ile buharlaştırılarak açılmaya başlanan kanalın özelliği sebebiyle hastalar üzerinde daha kısa süre içerisinde kateterin çekilmesi mümkün hale gelmektedir. Ameliyat esnasında serum fizyolojik kullanılmasından dolayı diğer yıkama sıvıları kullanıldığı zaman ortaya çıkan ve kan durumuna göre daha düşük yoğunlukta yer alan bu sıvıların kana geçmesi nedeniyle görülen problemler de ortaya çıkmamaktadır. Ayrıca lazerle prostat ameliyatı gerektiği zaman lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Son Güncelleme: 14.02.2023 14:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.