Adana Karaisalı İlçemiz İlkokulları İçin Hep Birlikte El Ele

Türk sinemasında önemli bir yer tutan “Hababam Sınıfı” filminde Mahmut Hocanın bir sözüyle yazıma başlamak istiyorum. ‘Okul, sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı Öğrenmenin, bilginin var olduğu’ her yer okuldur’ sözü halen hafızalarımızdadır. Bu bağlamda gerek Devlet Okullarımız ile Özel Okullarımızda aynı yaşta okuyan bir öğrencimizin arasındaki eğitimde fırsat ve imkan eşitsizliğini kısmen de olsa ortadan kaldırabilmeyi istiyoruz.
 

Şu bir gerçektir ki; eğitimin maliyeti ne olursa olsun cahil bir topluma kıyasla bedeli daha az olur. Daha iyi bir Türkiye daha iyi bir eğitimle mümkündür. Bizde insanlar olarak bazen gücümüzün yetmeyeceği işlerle veya zorluklarla karşılaşabilmekteyiz. Böyle bir durumda başkasından yardım almak zorunda kaldığımız bir gerçektir. Bilindiği üzere; sosyal medya bugün hayatımızın önemli bir parçasıdır. Medyanın eğitime etkisi Medya, yani gazete, dergi, televizyon, internet denilen her türlü iletişim-haberleşme, bilgi edinme kaynağı insanın eğitiminde çok etkili ve önemli bir yere sahiptir. Üstelik hedef kitleyle direkt iletişime geçme şansı yaratan platformlar bu sayesinde durağının birisi de eğitim alanıdır. Gelişen teknoloji, insan hayatının değişmez bir parçası olmuştur. Eğitim sektörü çağın gereksinimlerine ve gelişmelerine ayak uydurmak zorundadır. Sosyal medyanın eğitim ile entegre olması bir keyfiyet değil zaruriyetin sonucudur.
 

Milli Eğitimimizin temel amaçları ve genel ilkeleri doğrultusunda, öğrencilerimizin ve ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasına katkı sağlamaktır. Zenginlik ve büyüklük paylaşmaktır, vermektir, kendinde olanı olmayana aktarabilmektir. Dileğimiz sahip olunan ve kazanılmaya çalışan bu etkinin daha çok öğrencinin hayallerini gerçekleştirerek ve daha çok kurumun, sivil toplum kuruluşlarının, kurumsal firmaların işbirliğiyle çoğalarak eğitim gönüllerinden ve hayırseverlerden hep birlikte el ele verip,
 

Adana İlimizin en eski ve güzide ilçesi olan Karaisalı ilçemiz İlkokullarına laboratuvar yapımı, kütüphanelere kitap alımı, okulların son dönem teknoloji ile donatılması, eğitimlerine katkı sağlayıp kitap, defter, kalem vs gibi ders araç ve gereçleri materyaller, müzik, spor ve beden eğitimi, görsel sanatlar için gerekli olan malzemelerin temini ile birlikte Eğitim ve Tarih amaçlı okul gezilerine yardım ve destekleriniz ile birlikte sporsor olmanızı canı gönülden arzu etmekteyiz. Sadece eğitim-öğretimin başladığı zaman belirli dönemlerde değil yıl boyu sürdürdüğümüz çalışmalarla öğrencilerimizin ve velilerimizin yanında olmanızı isteriz.
 

Elbette ki yardımseverlik karşılıksız yapılan bir iştir. İyi ve yardımsever bir insan olmak için mutlaka varlıklı olmak gerekmez. Kiminin gücü, kiminin bilgisi, kiminin de maddi imkanları ve benzeri özellikleri vardır. Bu bakımdan bir insana bir şeyler öğretmek, bir ama’nın kolundan tutarak caddeyi geçirmek gibi özellikler, iyilik ve yardımseverliktir. Bizlere bu konuda destek olmanızı ve yardımlarınız çerçevesinde; yarınlarımız olan çocuklarımızın mutluluğu için çaba sarf ederek hep birlikte iyi niyet çerçevesinde, sizlerin desteğiyle varlığımızın geleceğimizin teminatı çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesi, öncelikli hedefimizdir. Eğitimin altyapısının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi tek başına kafi değildir. Zira eğitim, topyekûn bir milleti ve ülkeyi ilgilendiren bir faaliyetler bütünüdür. Anadolu insanı kendisine yapılan iyiliği unutmaz. Kendisine el uzatana sarılır, hiçbir zaman onu yalnız bırakmaz.
 

Gayemiz öğrencilerimizi Atatürk ilke ve İnkılâplarına, Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve çağın gereklerine, Devletine, Bayrağına, Dinine, Örf ve Adetlerine bağlı uygun bireyler olarak yetiştirmesini, çocuklarımızın insanlığa faydalı, çevreye duyarlı, cumhuriyet değerlerine bağlı, bilim ve sanatla ilgili, sorgulayan ve araştıran bireyler olarak yetişmesidir. Çocukların yaşayarak gezerek görerek öğrenmeleri bilgilerinin kalıcı olmasını istiyoruz.
 

Alan gezileri çocukların araştırma, problem çözme ve olayı yerinde gözlemleme yolu ile doğrudan ve anlamlı öğrenme gereksinimlerini karşılama amacını taşımaktadır. Yalnızca fen eğitimi etkinlikleri kapsamında düşünülmemesi gerekir. Bu geziler bir yandan çocukların yaşadıkları çevreyi tanımalarına, bir yandan da eğitim programına alınan kazanımlara ulaşmalarına ve kavramları öğrenmelerine ortam hazırlar. Doğal ortamlara giderek yürüyüş yapma, doğayı, doğadaki canlı ve cansız varlıkları gözlemleme, varlıkların değeri ve korunmasına yönelik bilgilendirme, keşifler ve icatlar, çocukların ilgisini çekecek, yöresel, kültürel, mesleki ve güncel önem taşıyan her mekân çocuk için doğal öğrenme alanıdır.
 

Sonuç olarak; yazımın paragrafındaki, “Hababam Sınıfı” filminde Mahmut Hocanın ‘Okul, sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı Öğrenmenin, bilginin var olduğu’ her yer okuldur’ sözünün gerçek anlamı ile bağdaşmaktadır.
 

Bu geziler kazandırdıkları deneyim ve becerinin yanı sıra öğrencilerimizin okul yaşamından geriye kalan güzel anılar ve bilgiler arasında yer alacağını ümit ediyoruz. Kaybedenin olmadığı, birlik ve beraberlik çerçevesinde hep birlikte el ele verip çocuklarımızın mutluluğuna vesile olalım. Vesile olamıyorsak da en azından bu ülkenin evlatlarına sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı sarf edelim, karşılıklı birbirimize hissettirelim. imkânlarınız çerçevesinde bizlere destek ve yardımlarınızı yarınlarımız olan çocuklarımızın mutluluğu için çaba sarf ederek hep birlikte iyi niyet çerçevesinde, sizlerin desteğiyle varlığımızın geleceğimizin teminatı çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesi, öncelikli hedefimizdir
 

Mutluluk, hayata bakış açımızla ilgilidir. Hayata ve olaylara pozitif baktıkça mutluluğumuz çoğalır. Mutluluk bir bakış açısıdır ve sadece “bir niyet” kadar uzağımızdadır. Her yıldız bizim bir umuttur ve en büyük yıldızımız bize en yakın sizlersiniz. Siz Değerli ve Saygıdeğer Hayırseverlerimizden, Türkiye’mizin ve geleceğimizin teminatı olan Adana İli, Karaisalı İlçemizdeki Cumhuriyet İlkokulunda 2/C sınıfında okuyan öğrencilerimizin mutluluklarına ortak olmak açısından,
 

Okulumuza laboratuvar yapımı, kütüphanelere kitap alımı, okulların son dönem teknoloji ile donatılması, eğitimlerine katkı sağlayıp kitap, defter, kalem vs gibi ders araç ve gereçleri materyaller, müzik, spor ve beden eğitimi, görsel sanatlar için gerekli olan malzemelerin temini ile birlikte maddi imkânsızlık ve sponsorsuzluk nedeniyle 10 Kasım'da sınıfça Ankara-Anıtkabir Eğitim ve Tarih amaçlı okul gezimize, şehitler haftasında Çanakkale şehitliği gezisine imkânlarınız çerçevesinde yardım ve destek olacağınıza canı inanıyor ve arzu ediyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikret AVLUK 6 ay önce

Bizlere bu imkanı tanıyıp sesisimizi sosyal medyada duyurma fırsatı verdiniz. Yakın ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Avatar
Fikret AVLUK 5 ay önce

Eğitimin altyapısının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi tek başına kafi değildir. Zira eğitim, topyekûn bir milleti ve ülkeyi ilgilendiren bir faaliyetler bütünüdür.Eğitime sunulan destek geleceğe yapılan yatırımdır. Geleceğe daha eğitimli, daha şuurlu, geçmişini bilen, insani ve vicdani değerlere bağlı, vatanı ve milleti için hizmet veren bir nesil yetiştirmek hem en büyük hedefimiz hem de ne başta gelen vazifemizdir. Kuşkusuz eğitim en büyük hazinemizdir. Geleceğe bırakacağımız miras eğitimli bir gençlik olacaktır. Bu mirası yetiştirmek için eğitim camiası başta olmak üzere herkesin maddi ve manevi katkı sağlaması ile mümkün olabilecektir. Eğitime destek sürdükçe eğitimin kalitesi de artacaktır. Kaliteli bir eğitim başta ilçemiz olmak üzere ülkemizin kalkınmasını hızlandıracaktır. Bizlere bu imkanı tanıyıp sesimizi sosyal medyada duyurma fırsatı verdiğiniz için canı gönülden çok teşekkür ederim.

Avatar
Fikret AVLUK 5 ay önce

Bir işin başarılı olması ancak halkın sahiplenmesiyle mümkündür. Eğitimin altyapısının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi tek başına kafi değildir. Zira eğitim, topyekûn bir milleti ve ülkeyi ilgilendiren bir faaliyetler bütünüdür.Geleceğe daha eğitimli, daha şuurlu, geçmişini bilen, insani ve vicdani değerlere bağlı, vatanı ve milleti için hizmet veren bir nesil yetiştirmek hem en büyük hedefimiz hem de ne başta gelen vazifemizdir. Kuşkusuz eğitim en büyük hazinemizdir. Geleceğe bırakacağımız miras eğitimli bir gençlik olacaktır. Bu mirası yetiştirmek için eğitim camiası başta olmak üzere herkesin maddi ve manevi katkı sağlaması ile mümkün olabilecektir. Eğitime destek sürdükçe eğitimin kalitesi de artacaktır. Kaliteli bir eğitim başta ilçemiz olmak üzere ülkemizin kalkınmasını hızlandıracaktır. Bizlere bu imkanı tanıyıp sesimizi sosyal medyada duyurma fırsatı verdiğiniz için canı gönülden çok teşekkür ederim.

Avatar
Fikret AVLUK 4 ay önce

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert bile yoktur, hayatta en hakiki mürşit ilimdir.Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır, eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir.” sözü ile sözüme başlamak istiyorum. Karaisalı Cumhuriyet İ.O. 2/C sınıfımız, İlkokul 2.sınıf 'Kazanım Değerlendirme Uygulaması' sınavında Türkiye genelindeki kendi okullarındaki ve sınıflarındaki başarı sıralamasına göre Karaisalı ve Adana 1.ncisini çıkartarak gururumuz olmuştur. Geçmişindeki başarılara bir daha yenisini eklemek her baba yiğidin harcı değildir. Geleceğimizin teminatı, milletimizin ümidi çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde eğiterek gelecek için bilinçli ve kendinden emin birer Türk vatandaşı olarak yetişmesine geleceğimiz olan öğrencilerimizin yetişmesinde en büyük pay şüphesiz sınıf öğretmenimiz Sn. İlker GÖK'ün ve akabinde yetiştirdiği öğrencilerinin başarısıdır. Başarılı eğitim anlayışının temeli fedakârlık ve sevgidir.